Gde su atomska skloništa, ko njima upravlja i u kakvom su stanju?
U kratkom roku, kroz rubriku "Pištaljka", dvojica sugrađana uputila su nam suštinski identično pitanje - ko je zadužen za održavanje skloništa u gradu i da li su ona u funkciji? Ova pitanja uputili smo ka JP "Skloništa" i dobili odgovor da ovo preduzeće upravlja sa dvadeset skloništa na teritoriji Grada Subotice.
- Naše preduzeće osnovala je Vlada Srbije u cilju obavljanja delatnosti organizacije, izgradnje, održavanja i tehničke kontrole javnih i blokovskih skloništa na teritoriji naše zemlje. Sve podatke o skloništima, koja su u nadležnosti našeg preduzeća, dostavljamo MUP-u R. Srbije, Sektoru za vanredne situacije koji je i nadležan za vršenje inspekcije nad sklonišnim fondom. Njihova uloga je i u organizaciji izrade planova sklanjanja stanovništva, koje izrađuju lokalne samouprave. One su zadužene za postupanje po tim planovima,organizaciju sklanjanja i organizaciju ljudstva zaduženog za sprovođenje zadataka sklanjanja stanovništva - navodi u pisanom odgovoru Nebojša Stojanović, direktor JP "Skloništa".
Iz ovog preduzeća objašnjavaju da je, na osnovu zakonskih odredbi, u mirnodopskim uslovima moguće davanje u zakup javnih i blokovskih skloništa, te da su u tom slučaju zakupci u obavezi da o svom trošku održavaju ove prostore.
- Javno preduzeće za skloništa ovlašćeno je da vrši tehničku kontrolu i redovnu kontrolu korišćenja i održavanja zakupljenih skloništa, instalacija, uređaja i opreme u njemu. Izdata skloništa koriste se u različite svrhe, a najčešće kao magacini, video igraonice, kafe klubovi, muzički studiji, za skladištenje humanitarne robe i drugo.
POVERLJIVO! - Na pitanje "gde se nalaze skloniša, u kakvom su stanju i kada je urađena poslednja provera spremnosti" koje smo uputili na više adresa ustanova i službi koje su u korelaciji sa ovom temom - od svih smo dobili da je u pitanju poverljiva informacija koja nije dostupna javnosti. Mi smo za potrebe ove objave od javnog značaja fotografisali dve lokacije koje su opšte poznate kao skloništa za posebne namene.
U SLUČAJU VANREDNOG ILI RATNOG STANJA SKLONIŠTA SE MORAJU ISPRAZNITI
Skloništa koja se koriste u mirnodopske svrhe, u slučaju proglašenja vanredne situacije se mogu isprazniti, sok se u slučaju proglašenja vanrednog ili ratnog stanja moraju isprazniti.
- U ovom slučaju, štab za vanredne situacje određuje rok u kom se skloništa moraju isprazniti i osposobiti, a taj rok ne sme biti duži od 24 časa. Po tome, sva skloništa kojima upravljamo biće u funkciji vanredne situacije, odnosno vanrednog ili ratnog stanja ukoliko nadležna tela tako procene i zatraže od Javnog preduzeća za skloništa - zaključuje Stojanović.