Gde su subotički brucoši?
Učiteljski fakultet na mađarskom nastavnom jeziku je već u prvom upisnom roku popunio sva planirana mesta na prvoj godini, ali Ekonomski i Građevinski fakultet nisu uspeli ni u dva navrata da „mobilišu” dovoljno brucoša za ovu školsku godinu.
Na građevinskom fakultetu nije bilo interesantno mesto čak ni za studiranje o trošku države pa je ostalo 48 klupa bez studenta.
Ekonomski fakultet će raditi na prvoj godini približno sa dve trećine „kapaciteta”, a srazmerno ukupnom broju mesta planiranih za ovu školsku godinu. Dve Visoke škole će imati najmanje slobodnog hoda jer u Visokoj školi za trenere i vaspitače kao i u Visokoj tehničkoj školi ostalo je desetak odsto slobodnih mesta iako je prijavljivanje bilo organizovano čak u tri konkursna roka.
Ostaje otvorena enigma zašto lanjski maturanti radije ostaju na berzi rada nego što će graditi univerzitetsku karijeru?
Da li se razlozi kriju u opredeljivanju za studiranje na fakultetima u drugim gradovima? U visini školarina, malim primanjima roditelja? U velikim kvotama za upis samofinansirajućih studenata? U sve većem prisustvu privatnih fakulteta čije promocije i način rada obećavaju brže i efikasnije studiranje? Ili se svršeni srednjoškolci odlučuju na prekvalifikacije za zanate koji im omogućuju brz dolazak do zaposlenja, pa i odlazak u inostranstvo?
Možda i statistika nezaposlenosti kandidate za studije odvraća od univerziteta?
Kakvo je stanje na berzi?
Prema podacima NSZ u Subotici, sada na posao čeka: 39 inž. građevine i arhitekata 40 učitelja i profesora razredne nastave bez obzira na jezik 65 inž. mašinstva i elektro usmerenja 109 vaspitača i strukovnih vaspitača bez obzira na jezik 235 dipl. ili master ekonomista