Geometrija kruga Nikole Tesle i egipatska civilizacija
Nikola Tesla je rekao da onaj ko poznaje tajnu brojeva 3, 6 i 9, taj će naći ključ univerzuma. Putem spoznaje o beskonačnom prostranstvu koje nas okružuje, pre devet godina krenula je arhitekta Dragana Škopelja Mijatović, analizirajući drevne egipatske crteže i civilizaciju. Nije ni slutila da će doći do kruga sa devet brojeva čuvenog naučnika Tesle, o kojem se vrlo malo zna u Srbiji, a koji sadrži matematičke konstante brojeva Pi, Fi i logaritam E, kao i piramide na platou u Gizi u Egiptu. Njen naučno-istraživački rad, koji je nedavno zaštićen u Zavodu za intelektualnu svojinu, govori o proporciji sklada koju imamo u prirodi, odnosno proporciji takozvanog "zlatnog preseka".
- Suština je u tome da su i jedni i drugi želeli da nam putem geometrije, kao univerzalnog jezika i nekih geometrijskih mustri, saopšte apsolutne istine i da mi te mustre, koje postoje u prirodi, možemo kasnije da koristimo prilikom najrazličitijih proseca otkrivanja - objasnila je Škopelja Mijatović.
Otkrića do kojih je došla naša sugrađanka, povezuju tri oblasti - arhitekturu, matematiku i ideje Nikole Tesle, te ovaj rad ima višestruki značaj, jer nam upravo nudi "ključ" za razumevanje nečega što nam je do sada bilo nedokučivo.
- Mislim da je Dragana uspela da poveže dve civilizacije, našu sa egipatskom koja je stara preko 4.500 godina, tako da nam da neke univerzalne ključeve i rešenja da prepoznamo pojave i nešto što do sada nismo mogli da dokučimo. Zaista mislim da je naučni domet ovog rada izuzetno visok i verujem da će prevazići granice ne samo lokalnog, regionalnog, nego i svetskog karaktera - dr Biljana Vrbaški, pomoćnica direktora JP "Urbanizam" Zavod za urbanizam Novi Sad.
Manifestacija "Dani Nikole Tesle", u organizaciji Udruženja Ličana "Lika", nastaviće se u subotu, 13. jula, na Aleksandrovim salašima, gde će sugrađani moći da uživaju u bogatom kulturno-umetničkom i sportskom programu, kao i brojnim inovacijama u čast 163. godišnjice rođenja svetskog pronalazača.