Globalno selo okupilo mlade iz celog sveta
Mladi volonteri koji su posetili naš grad kažu da su oduševljeni arhitekturom ovog mirnog i malog mesta, kao i meštanima koji su, kako kažu, bili prijateljski nastrojeni prema njima. Predstavili su jela njihovih zemalja, a na trpezi su se našli i tradicionalni sos i pasulj iz Tunisa, veoma začinjeni i ljuti specijaliteti.
- Glavna poruka Globalnog sela jeste da ono predstavlja priliku da upoznaš ljude širom sveta, čak i kada se osobe mnogo razlikuju po hrani koju jedu i stvarima koje nose, ljudskost je ono što nas ujedinjuje - rekla je Aman Said iz Tunisa.
Ahel Grafia Manso iz Španije iskoristio je putovanja da nauči brojne jezike, među kojima je i jezik naše zemlje.
- Poruka je da deca svih generacija treba da znaju što više jezika i da treba da putuju što je više moguće - poručio je na srpskom Manso.
Predsednik Aiesec-a u Subotici, Bane Maksimović, podsetio je da ova globalna organizacija ima za cilj da poveže ceo svet, a da je interesovanje mladih za Globalno selo veliko. Iako se time bave dve godine, veruju da su uspeli da pokažu kako različitosti u veri i naciji, običajima i hrani, ne sputavaju ljude u komunikaciji, već pružaju mogućnost novih iskustava i znanja.
- Volonteri u Subotici provode pet nedelja i volontiraju u vrtićima i školama. To je nama izuzetno važno, zato što na pravi način oslikava vrednosti za koje se Aiesec zalaže, a to su multikulturalnost i širenje svesti o različitosti. Baš zbog toga smo doveli osobe iz Španije, Tunisa, Indije, Kirgistana i Turske. Pet različitih nacionalnosti i veoma smo ponosni što u jednom malom gradu kao što je Subotica, možemo da pružimo mogućnost mladima da upoznaju ljudi iz celog sveta, tačnije sa tri kontinenta - istakao je Maksimović.
Organizacija Aiesec u našem gradu Globalno selo organizovala je po četvrti put. Poručuju da će i mladi od 18 do 30 godina iz naše zemlje imati priliku da kroz ovu manifestaciju u inostranstvu predstave kulturu, običaje i hranu karakterističnu za našu zemlju.