Gost druge "Politee" dr Dubravka Stojanović
Dubravka Stojanović je vanredna profesorka na odeljenju za istoriju Filozofskog fakulteta u Beogradu. Predstavnica je prekretničke nacionalne škole istorijskog mišljenja. Ona smatra da bi istorijski radovi uvek trebalo da imaju konotaciju angažovanog intelektualnog dela.
Autorka ističe da problemi partijske države, nedostatka konsenzusa oko pitanja o usmerenju države (za i protiv Evropske unije), kapitala vezanog za političku elitu, u našem društvu imaju dugu istoriju. Problem onemogućavane evropeizacije po njenim rečima nije savremen, on stupa upravo iz nacionalne istorije i, kao takav, simptom je nezrelosti političke kulture. U knjizi o urbanizaciji i evropeizaciji Beograda od 1890.-1914. dokumentovanim prilozima dokazuje da je tada kao i danas, sistem upravljanja javnim poslovima bio neracionalan, neefikasan i netransparentan. Iznosi brojne živopisne podatke, kao na primer da je rasprava oko uvođenja kanalizacionog sistema trajala celih 35 godina, i da je struja, preko reda, uvedena 20 godina pre kanalizacije. I dalje su po njenim rečima, savremeni problemi kao što su problem urbanističkog haosa i divlje gradnje, to da se ulice raskopavaju dva puta da bi se uradile dve stvari i da svaka nova vlast poništava rezultate one prethodne.
Problem sputane evropeizacije, Dubravka Stojanović vidi u rigidnom stavu elite, nedostatku političke kulture, sprečavanju slobodnog kapitala i u svemoći vlasti. Svemoć vlasti koja je u Srbiji decenijama unazad bila smenjiva isključivo nasilnim, vanparlamentarnim putem, stvorila je i odnos prema vlasti i odnos na vlasti koji nije u službi građana.