Grad povećao izdvajanja za košenje ambrozije - biće tretirano čak 30 hektara
Polen ove korovske biljke štetno utiče na zdravlje stanovništva. Za tretiranje ambrozije, Grad je ove godine, pored 700 hiljada dinara, koliko je izdvajano u prethonom periodu, izdvojio dodatnih 2.5 miliona dinara, pa umesto košenja dosadašnjih 3 hektara javnih površina u dva kruga, može pokositi ukupno 30 hektara javnih površina. Kako ističe Radoslav Vukelić, Sekretar sekretarijata za komunalne poslove, plan je da se jednim košenjem suzbije parložna trava.
- U ovom periodu će se krenuti sa košenjem ambrozije, iz prostog razloga što je potrebno da budu i vremenski uslovi dobri, a da se to uradi pre samog cvetanja ili puštanja polena, kako bi imalo efekta u suzbijanju iste, tako da će se u narednim sedmicama krenuti sa tim – kaže Vukelić.
Kako je košenje parložne trave regulisano gradskom Odlukom o javnim i zelenim površinama to znači da se tretiraju samo javne površine. Grad nema ingerencije da ulazi na privatne posede i da sanira ambroziju u napuštenim kućama i objektima. Zato lokalna samouprava apeluje na građane da održavaju deo zelenih površina u dužini svojih objekata i na taj način doprinesu u sprečavanju širenja parložne trave.
- Tu se pre svega misli na travnjake, a kad kažemo u urednom stanju misli se i na tretiranje zelenih površina, što se tiče košenja običnih travnjaka, grmlja i ostalog ukrasnog cveća ako imaju, a svakako da ne dopuste korovu da se razvija, tj. ambroziji. Naravno nadamo se da su svi dovoljno svesni da u svojim dvorištima ne zapuštaju travnate površine da bi se mogla razviti ambrozija, jer to ugrožava i komšiluk i njihovo zdravlje - zaključuje Vukelić.
U slučaju da primete parložnu travu, građani slučaj mogu da prijave Komunalnoj miliciji ili Komunalnoj inspekciji, ali isključivo ako se radi o javnoj površini.