Građani Makove ogorčeni: "Od nesnosnog smrada ne može da se živi"
Budući da su proteklih dana temperature preko dana bile izuzetno visoke, kao i ostali, i žitelji Makove sedmice čekali su večernje sate kako bi se rashladili i provetrili svoje domove. Ali, u večernjim časovima, dočekala ih je nova neprijatnost.
- Sad kad je bilo to poslednje izlivanje, preko dana 40°C, došla je noć i konačno prilika da malo proluftiramo kuću, da deca malo izađu napolje, kad ono smrad. Svi bežimo u kuće, zatvaramo se, je l' to normalan život? - pita se Jovica Savić, dok se njegov komšija Ljubomir nadovezuje - Smrad je nesnosan, ne možemo otvarati, disati.
Građani sumnjaju da su za širenje smrada odgovorne dve farme svinja, od kojih je jedna u centru dok se druga nalazi u Podgorskoj ulici.
- Na ovim farmama skupljaju izmet, đubre u bazene, i nose na okolne njive gde je skinuto žito. Ali ovo je naseljeno mesto, ima njiva koje su na 20-25 metara od kuća. Žena iz jedne od tih kuća kaže da se smrad uvukao u kuću, enterijer, stvari. Ne zna se da li je gore unutra ili napolju. To je višegodišnji problem, koji nikako da reše. U maju su ispustili, bila je komunalna policija, snimili su, slikali, ali mi nikakav odgovor nismo dobili od nadležnih. Neprijatan miris oseća se i u ambulanti, koja se nalazi pored farme, pa ni lekaru ni pacijentima nije prijatno - kaže Robert Hercegi.
U cilju rešavanja ovog velikog problema, građani su, kako kažu, više puta podnosili prijave, ali odgovor i reakcija nadležnih su izostali. Ono što oni žele jeste da se samo reši problem.
- Najviše me čudi da postoji toliko prijava a da niko ništa ne preduzima. Mi samo želimo da se to spreči. Znam da oni od toga žive i sve je to u redu, i treba da rade, ali te stvari moraju biti pomerene od urbane sredine, tako da i oni mogu da rade i mi da možemo da živimo - smatra Petar Vujković.
Ono što dodatno zabrinjava građane Makove sedmice jeste činjenica da većina meštana ovde nema gradsku, već bunarsku vodu, te da zbog plitkoće bunara, oni mogu biti zagađeni.
- Ljudi imaju svoje bunare, ali ovde je voda plitka, na manjim dubinama, lako se može zagaditi fekalijama, šta dobijamo time. Veliki deo Makove nema gradsku vodu, to je poznat problem - dodaje Robert Hercegi.
Utorak, 16. jul 12:49 - U pisanom odgovoru Komunalne inspekcije za naš portal navodi se da je inspektor u ponedeljak, 15. jula, izvršio uviđaj utvrdivši tom prilikom da je jedna od navedenih lokacija registrovana u Upravi za veterinu kao farma svinja, a da nadzor (kontrolu) ima Republički veterinarski inspektor.
- Odredbe Odluke o uslovima za držanje i zaštitu domaćih i egzotičnih životinja na teritoriJi Grada Subotice definišu nadležnosti Komunalne inspekcije odiosno propisuju na kojoj udaljenosti treba da budu objekti za držanje domaćih životinja i jama za osoku od susednog stambenog objekta, dok način osoke i čišćenje đubrišta kao i mesto na koje se ono iznosi definisano je drugim propisima koji nisu u nadležnosti Komunalne inspekcije - navodi se u odgovoru Gradske uprave.