Gradska biblioteka dobila 100 knjiga o bunjevačkoj kulturi i tradiciji
U želji da ozvaniče saradnju sa Gradskom bibliotekom, Nacionalni savet Bunjevaca uručio je danas oko 100 knjiga razne tematike, od nauke i naučnih časopisa, preko beletristike i etnografije, do svega onoga što je stvarala Bunjevačka matica, Bunjevački informativni centar i ostala udruženja ove nacionalne zajednice u protekle dve decenije.
- Mislim da je to jedan lep poklon čitalačkoj publici Subotice, bunjevačkoj zajednici i svima koje zanima šta smo pisali. Za mlađu publiku tu su dečje knjige, više od 10 knjiga pesama i bunjevačkih pripovedaka, narodnih i onih novonastalih, koje su jako lepo i bogato ilustrovane, tako da verujem da će se svima po nešto dopasti - rekla je Suzana Kujundžić Ostojić, predsednica Nacionalnog saveta Bunjevaca, dodajući da je u pripremi i dvojezična knjiga o istoriji bunjevačke zajednice. -Stare istoriografske tekstove mađarskih istoričara i etnograda smo preveli na bunjevački i ostavili originalni mađarski jezik, te će knjiga biti vrlo interesantna. Tu je i jedan deo Ivanjijeve istorije koji govori o Bunjevcima, zatim na koji način su u periodu od 1836. do 1918. godine mađarski leksikoni i enciklopedije videli Bunjevce, što otkriva čitav niz običaja, karakteristika i stvari koje su se pomalo zaboravile, ali ono što je po meni najvažniji razlog izlaska ove knjige, jeste šest izveštaja Saveta Evrope o pravima Bunjevaca u Mađarskoj, gde se pominje da bi i njima trebalo dati pravo da se izjasne kao Bunjevci i postanu nacionalna manjina.
Po rečima Dragana Rokvića, direktora Gradske biblioteke, ova ustanova ima dugu tradiciju saradnje sa svim nacionalnim i etničkim zajednicama koje žive u Subotici, a posebno sa bunjevačkom nacionalnom zajednicom koja je snažno ugrađena u temelje svih ustanova kulture u našem gradu.
- Iza nas imamo uspešnu višegodišnu saradnju i na ovaj način je činimo još uspešnijom i boljom, jer ćemo opredeliti jedan poseban prostor gde će na vidnom mestu biti istaknuta bunjevačka literatura koja se odnosi na kulturu i tradiciju - kazao je Rokvić, napominjući da je primetan sve veći broj mladih istraživača, studenata i učenika koji su zainteresovani za identitetske kuriozitete i tradicijsku kulturu u gradu. - Čini se da će ovaj korpus knjiga, koji smo danas dobili u vidu donacije, te istraživačke i produktivne sokove grada još više poboljšati i da ćemo doći u situaciju koja je sada već gotovo jasna, a to je da se Subotica na kulturnoj mapi Srbije i regiona ističe kao jedna vrlo zanimljiva i značajna teritorija na kojoj se sa posebnom pažnjom neguju i obeležavaju sve ove kulturološke identitetske specifičnosti.