Grejanje i hlađenje iz utrobe zemlje
Investicija za zgradu od 150 kvadratnih metara je 15.000 evra - rekli su ekolozi. Božo Dukić, direktor Centra za obnovljive energije iz Kranja, učestvovao je na seminaru ispred Saveza ekoloških društava Slovenije.
- Na dubini od 100 metara temperatura vode je uglavnom 12 stepeni. Na tu dubinu se pobija dupla spojena cev preko koje se voda izvlači iz zemlje i dolazi do geotermalne toplinske pumpe preko koje se koristi za grejanje. Za ovakvo grejanje 75 odsto energije se crpi iz zemlje a za korišćenje pumpe 25 odsto struje, ili ukoliko koristite 2.000 litara lož ulja uštedećete 1.500 litara jer veći deo energije se dobija iz zemlje - rekao je Dukić.
Dukić je naveo primere, korišćenja geotermalne energije u Sloveniji. Uz pomoć takve energije zagreva se OŠ u Postojini, prva „zelena benzinska pumpa” u Trbovlju, tu je i projekat mosta koji treba da se greje energijom iz zemlje. Za stambene objekte ovaj sistem grejanja je najbolje uvesti kada se zgrada gradi. Geotermalna pumpa, kotlarnica i bušotina, za kuću od 150 kvadrata, na primer, košta 15.000 evra, u okviru koje je pumpa najskuplja i košta 8.000 evra - naveo je Dukić.