Grupni radovi u javnom interesu - korist za sve

Umesto zatvora, desetoro Horgošana, osuđenih zbog krađa ili tuča, izabralo je da zajednički sprovode radove u javnom interesu. Radiće se po pet sati dnevno nekoliko dana u nedelji, uglavnom na čišćenju, kako centra naselja, tako i okoline svojih ulica. Ostatak vremena će moći da provedu s porodicom ili rade druge poslove. Svi glas govore da je bolje da rade nego da “leže u zatvoru”.
Njihovih 2.000 sati rada u javnom interesu, po trenutnoj ceni nadnice u ovom selu od jednog evra, doneće dobrobit zajednici vrednu između 2.000 i 2.500 evra. Horgoš će biti čistiji, a time će se pozitivno uticati i na svesti građana o očuvanju životne sredine.
Ova kazna je jedna od najlakših u našem krivično-pravnom sistemu. Ona teži odgovornijem ponašanju osuđenog lica za neke postupke koje je počinio, a koji nisu u skladu sa zakonom i za koje je kažnjen. Do sada je izvršavana pojedinačno, a na osnivu iskustava iz zapadne Evrope uvedena je mogućnost grupnog služenja kazne, što je izazvalo mnogo veće interesovanje osuđenika za izvršenjem ove sankcije. Osim toga, zajednica dobija usluge za koje nema planirana sredstva, dok sama država dobija kroz manje zatvorskih dana, jer jedan dan u zatvoru košta najmanje 15 evra po zatvoreniku.
Ovaj model izvršenja alternativnih sankcija preuzet je iz dosadašnje dobre prakse u drugim zemljama Evropske unije, u okviru pilot projekta "Jačanje sistema alternativnih sankcija u Srbiji", koji finansira Evropska unija a sprovodi konzorcijum na čelu sa nemačkom organizacijom za međunarodnu saradnju GIZ.
Povezana vest
