Hrvatski nacionalni savet predsedava Koordinacijom nacionalnih saveta
O ključnim izazovima i strategijama za unapređenje manjinskih prava, uz direktnu podršku Ministarstva za ljudska i manjinska prava, diskutovali su predstavnici 19 nacionalnih saveta.
- Ovo nije novi početak, već nastavak saradnje jer Koordinacija nacionalnih savet nacionalnih manjina postoji već 15 godina. Mnogi saveti su već predsedavali vrlo uspešno, a sada je Hrvatski nacionalni savet preuzeo koordinaciju. Sa nama su predstavnici vlaške, grčke, crnogorske, egipatske, mađarske, slovačke, makedonske, poljske, ukrajinske, rumunske, bunjevačke, romske, češke, rusinske, nemačke nacionalne manjine, Goranci i Aškalije – objašnjava Jasna Vojnić, predsednica Hrvatskog nacionalnog saveta. – Sednica će trajati dva dana kako bi se ozbiljnije pozabavili aktuelnim temama, poput analize trenutnog stanja, koje su zajedničke potrebe, a koje specifičnosti svakog nacionalnog saveta. Potom ćemo napraviti akcioni plan da vidimo kako ćemo delovati ka pojedinim ministarstvima i institucijama u Srbiji. Svi nacionalni saveti su konstruktivni i svojim predlozima i delovanjem želimo da pomognemo Republici Srbiji na njenom evropskom putu.
Obrazovanje je najveći segment rada nacionalnih saveta, a ove školske godine bilo je problema sa štampanjem udžbenika na jezicima manjina.
- To je zajednički problem i moramo da nađemo rešenja za njega. Svima nama je značajnije kada imamo zajednički stav i institucije nas ozbiljnije shvataju kada smo jedinstveni u svojim zahtevima – smatra Arpad Fremond, predsednik Nacionalnog saveta Mađara.
Po rečima Ljiljane Bekčić, predstavnice Ministarstva za ljudska i manjinska prava, nacionalni saveti predstavljaju ključna tela za ostvarivanje prava manjina u svim sferama društvenog života.
- S obzirom na njihov značaj, ne mogu a da ne istaknem značaj Koordinacije gde nacionalni saveti imaju priliku da iznesu svoje stavove i zajednički predaju zahteve nadležnim državnim organima. Naše ministarstvo daje punu odršku Koordinaciji u njenom delovanju i tu smo da pomognemo u identifikovanju svih problema sa kojima se saveti suočavaju i da tako zajedno nastupimo ka drugim organima – poručuje Bekčić.