I pored loših vremenskih prilika građani se u lepom broju odazvali na akciju davanja krvi
Iako učestvuje u svim akcijama dobrovoljnog davalaštva krvi kao logistička podrška Službi za transfuziju krvi Opšte bolnice, tradicionalne akcije "Humana subota" i "Humani Božić" izum su Crvenog krsta, koji ove akcije organizuje u cilju obezbeđivanja stabilnih rezervi krvi tokom cele godine.
- Nikada nije bilo ovako loše vreme kao danas, ali se bez obzira na to prijavilo oko 30 zainteresovanih sugrađana koji su dali krv. Naši sugrađani imaju zaista visoko razvijenu svest kada je u pitanju dobrovoljno davalaštvo, te se uvek rado odazovu na ovakve akcije. Postoji čovek koji je preko 170 puta dao krv, a osim toga davanje krvi ne samo da nije štetno, već je i korisno, jer stimuliše organizam na obnavljanje onoga što je dato, a krv čini osnovu zdravlja svakog čoveka - rekla je dr Lidija Segedinčev, zamenica sekretara Crvenog krsta Subotica.
Prema rečima dr Andrea Pinter Kabai, transfuziologa Opšte bolnice Subotica, iako je broj dobrovoljnih davalaca krvi od početka godine bio manji za 10 odsto, u odnosu na isti period prošle godine, zalihe Opšte bolnice su još uvek stabilne, te da nijedna operacija nije odložena.
- Ova tradicionalna akcija ima dva cilja, prvi da promoviše davalaštvo, gde očekujemo da naši stalni davaoci sa sobom povedu porodicu i decu, kako bi se upoznali sa ovim humanim činom i da jednog dana možda i oni postanu članovi dobrovoljnih davalaca krvi, a drugi da bi se u letnjim mesecima popravile rezerve, jer je to period kada ljudi najviše odlaze i putuju. Naši sugrađani su zaista humani i misle na druge, zbog čega možemo da se pohvalimo da u našoj bolnici krv čeka pacijenta, a ne pacijent krv - istakla je dr Pinter Kabai.
Tradicionalnoj akciji pridružio se i Centar za unapređenje zdravlja i prevenciju bolesti Doma zdravlja Subotica, čiji su lekari i medicinske sestre sugrađanima merili vrednosti holesterola, triglicerida i šećera u krvi, kao i krvnog pritiska. Osim toga, sugrađani su bili u prilici i da se informišu o donorstvu organa, te da ukoliko su zainteresovani potpisu donorske kartice.
- Potpisivanje donorskih kartica je, pre svega, human čin koji ima za cilj da u slučaju da se iz nekog razloga proglasi moždana smrt, taj pacijent može biti donor organa. Jedna osoba može biti donor za 16 ljudi. Kod nas se trenutno radi transplantacija srca, bubrega, rožnjače i pljuća, što znači da doniranjem organa osoba može spasiti četiri života. Prema poslednjim podacima, Srbija trenutno ima šest donora na milion stanovnika, a da bismo ušli u evrotransplant, koji bi podrazumevao međunarodnu razmenu organa, potrebno nam je 10 donora - rekla je dr Verica Dronjak, ispred Doma zdravlja Subotica, dodajući da se donorske kartice mogu potpisati u svakoj ambulanti kod izabranog lekara, bez prethodnog zakazivanja.