I toplina doma ima cenu
Sve više subotičkih porodica otvara svoja vrata radi prihvata starih i iznemoglih, beskućnika, kao i osoba sa zdravstvenim, mentalnim i telesnim oštećenjima.
Centar za socijalni rad trenutno ima 57 korisnika smeštenih u hraniteljske porodice, a jedan od razloga za takvo gostoprimstvo svakako je i novčana nadoknada koja se daje za dodatnog člana porodice.
- U jednu porodicu istovremeno se mogu smestiti najviše tri korisnika - kaže Dragica Radulović, rukovodilac za zaštitu odraslih i starih lica u Centru za socijalni rad.
Hranitelj, kako kaže, kao naknadu za izdržavanje korisnika dobija mesečno 13.503 dinara i još 7.725 dinara za svoj rad. Osim toga, korisnik dobija i džeparac od 1.886 dinara. U februaru su primanja za smeštaj u drugoj porodici iznosila 23.114 dinara.
Osim dobre volje i odluke da se postane hranitelj, potrebno je proći obuku, naučiti kako se baviti time, ali i ispuniti uslove po kojima prostorija za jednog korisnika ne sme imati manje od šest kvadrata, dok za dvoje mora biti duplo veća. U porodici koja dobija status hraniteljske mora postojati saglasnost svih članova u pogledu bavljenja porodičnim smeštajem - od dece, preko supružnika, do ostalih članova domaćinstva. Takođe, stambeni prostor mora biti uredan, zimi zagrejan i bez vlage, a sanitarni čvor se podrazumeva. Nameštaj treba da bude pristojan i prilagođen potrebama korisnika.
- Ljudi koji dolaze na smeštaj u drugu porodicu mogu u sobu uneti lične stvari, fotografije i ostale sitnice - napominje Dragica Radulović.
Svrha porodičnog smeštaja za odrasle i stare osobe, prema njenim rečima, treba korisniku da omogući da se oseća "kao kod kuće" i da se zadrži u porodičnom okruženju, po mogućstvu u svojoj mesnoj zajednici.
Još jedan od uslova za hraniteljsku porodicu jeste da u njoj vladaju uredni međuljudski odnosi kako bi se korisniku omogućila normalna porodična atmosfera.