I ubice među omladinom
Prema podacima tog centra, za 17 odsto povećan je broj dece sa poremećajima u ponašanju. Stručnjake posebno zabrinjava što su mladi skloni sve težim krivičnim delima. Jelena Kuzman, specijalni pedagog Službe za zaštitu dece i mladih, kaže da ova institucija organizuje savetodavne susrete sa mladima, a osim toga priprema procene i predlog vaspitnih mera na zahtev suda, po prijavi škole, roditelja i sugrađana.
Neki roditelji dolaze u službe koje se brinu o mladima sa problemima u ponašanju. Žale se da nihova deca beže sa časova, posećuju slot klubove, kockarnice i čak zapadaju u dugove.
- Ali, u poslednje vreme teško sarađujemo sa roditeljima, pa se čini da lakše uspostavljamo kotakte sa decom. Roditelji ponekad ne shvataju da njihova deca nisu rođenjem predodređena za probleme i da mnoge stvari zavise od vaspitanja. Pred mladima je danas mnogo izazova, za koje pojedini roditelji nisu ni čuli. Zbog teškog stanja u društvu deca su najčešće prepuštena sama sebi - kaže Kuzmanova.
Da bi se rešili problemi mladih, u tome moraju da učestvuju i odrasli. Ali, neki Subotičani ne žele da priznaju da se njihova deca problematično ponašaju. Dok jedni zatvaraju oči pred asocijalnim ponašanjem svoje dece, drugi misle da institucije strogoćom i krutim stavovima mogu da reše sve.
- Dođu i saopšte šta je njihovo dete uradilo i očekuju da ga mi promenimo i učinimo boljim. Ne shvataju da i oni moraju da imaju ulogu u prevaspitavnju - zaključuje Jelena Kuzman.
Foto: B. Vučković