"Ili vozim ili pijem, nikako zajedno"
Četvrto mesto u Evropi, ali kao poražavajuća statistika, da se u našoj zemlji po stanovniku potroši između 11 i 13 litara alkohola godišnje, navela je omladinsku organizaciju „Centar za pomoć apatičnoj omladini“ na ideju da nešto preduzme po tom pitanju. Zato će u narednom periodu biti sproveden niz aktivnosti koje za cilj imaju da „otrezne“ naše sugrađane, edukuju ih i upozore.
Zbog podatka da je alkoholizam treći po redu uzrok smrtnosti na svetu, odmah nakon kardiovaskularnih i malignih oboljenja, predviđeno je da se mladima dele brošure koje će sadržati savete i upozorenja vezane za bezbednost u saobraćaju i štetan uticaj alkohola na zdravlje. Biće postavljeni štandovi u blizini noćnih klubova vikendom, gde će se nalaziti mladi ljudi koji će deliti brošure o bezbednosti u saobraćaju i postojaće mogućnost dobrovoljnog merenja količine alkohola u krvi.
Budući da je veliki broj saobraćajnih nezgoda uzrokovano vožnjom u alkoholisanom stanju, ideja je da se skrene pažnja vozačima i da im se ponudi alternativno rešenje. „Postignut je dogovor sa taksi udruženjem da se osobama koje ponesu našu brošuru o bezbednosti u saobraćaju odobri značajan popust na uslugu prevoza, kako bi se alkoholisane osobe dodatno stimulisale da ne voze u takvom stanju“- objasnio je Danijel Horvat iz udruženja Centar za pomoć apatičnoj omladini.
Nije zanemarljiv ni podatak da je čak 60 odsto teških povreda i smrtnih ishoda saobraćajnih nesreća izazvano od alkoholisanih vozača. „Cilj nam je da mlade edukujemo i skrenemo im pažnju kakve posledice može da ima njihovo neodgovorno ponašanje. Nije nam cilj da mladima uništimo provod, već da im damo do znanja da vožnja u akloholisanom stanju može da ima katastrofalne posledice“ - objasnili su iz organizacije.
Vozači koji budu imali dozvoljenu zakonsku granicu alkohola u krvi, što je 0,3%, biće dodatno motivisani da svoje stanje ne promene. Pored pohvale što poštuju zakonske propise, oni će biti nagrađeni simboličnin, zanimljivim poklonima.
Konzumiranje alkohola u direktnoj je vezi sa velikim brojem ubistava, samoubistava, zločina, oružanih pljački, nasilja u porodici. Zloupotreba alkohola je u direktnoj vezi sa teškim bolestima kao što su ciroza jetre, gastritis, psihoze alkoholonog porekla, cerebralna apopolekcija koje često imaju smrtni ishod. Zato je Autonomna pokrajina Vojvodina,
Pokrajinski sekreterijat za zdravstvo, socijalnu politiku i demografiju prepoznao težinu problema i značaj projekta i odobrio njegovo finansiranje.
Od januara do septembra ove godine policija je zaustavila 37.259 pijanih vozača, od čega je najviše bilo onih u stanju srednje alkoholisanosti, njih 17.622 (od 0,5 do 1,2 mg/ml alkohola u krvi). Sledi 10.038 prekršaja upravljanja vozilom u stanju umerene alkoholisanosti (do 0,3 do 0,5 mg/ml alkohola u krvi), pa zatim 6.469 prekršaja upravljanja vozilom u stanju teške i veoma teške alkoholisanosti (od 1,2 do 2,0 mg/ml alkohola u krvi). Pisana su i 1.802 prekršaja za upravljanje vozilom u stanju potpune alkoholisanosti (više od 2,0 mg/ml alkohola u krvi). Najmanje je bilo onih u stanju blage alkoholisanosti (do 0,3 mg/ml alkohola u krvi), svega 695 vozača. Policija je pisala i 633 prekršaja odbijanja osoba da se podvrgnu utvrđivanju prisustva alkohola u organizmu.