Implementacija intekulturalnog obrazovanja u nastavu
Učenici svih subotičkih srednjih škola učestvuju u radionicama koje se održavaju u Tehničkoj školi, a cilj uvođenja interkulturalnog obrazovanja u nastavu jeste povećavanje tolerancije kod učenika i poštovanje različitosti. Ogledne časove sa elementima interkulturalnosti iz Tehničke škole “Ivan Sarić” Ministarstvo obrazovanja unelo je kao primer dobre prakse u Priručnik za nastavnike koji uvode interkulturalnost u nastavu, a koji će izaći krajem naredne godine.
Ugradnja elemenata interkulturalnosti u stručne predmete u Tehničkoj školi “Ivan Sarić” predstavljalo je izazov za profesore, koji su oni više nego uspešno uspeli da savladaju zajedničkim radom. Da je to tako pokazuje I činjenica da će njihovi ogledni časovi biti prikazani kao primer dobre prakse u Priručniku za nastavnike koji uvode interkulturalnost u nastavu, od strane Ministarstva obrazovanja. Naime, profesori su okupili đake koji slušaju nastavu na Srpskom i na Mađarskom nastavnom jeziku I održali im čas na temu zvuka. Komunikacija na času je bila I na Engleskom jeziku, a osim naučnih činjenica o zvuku đaci su slušali I o naučnicima iz raznih zemalja koji su proučavali zvuk. Ovo je samo jedan primer uvođenja interkulturalnosti u stručne predmete.
Časovi sa elementima interkulturalnosti se održavaju u Tehničkoj školi “Ivan Sarić”, a održavaju se kao vannastavne aktivnosti I u njima učetvuju učenici iz svih subotičkih srednjih škola. Projekat u okviru koje se realizuje implementacija interkulturalnog obrazovanja u nastavi “Multiplikacija- živeti toleranto” treba da traje 12 godina, a ovo je jedanaesta godina njegove realizacije. Njegov osnovni cilj je razvijanje tolerancije, propagiranje dečjih prava I obaveza I uključivanje dece u svakodnevni život škole, ali I implementacija interkulturalnog obrazovanja u nastavu.
U okviru projekta učenici svake godine imaju priliku da učestvuju u interkulturalnoj razmeni u Dečjem selu u Trogenu u Švajcarskoj. U nedelju će 20 đaka subotičkih srednjih škola otputovati u Trogen gde će provesti 14 dana sa učenicima iz Moldavije. Po povratku u Suboticu đaci će imati mogućnost da implementiraju lokalnu akciju na temu interkulturalnosti.