Intenzivnija popravka dečijih igrališta od naredne nedelje
Kako su igra, druženje i boravak na svežem vazduhu značajni za razvoj svakog deteta, parkovi i dečija igrališta predstavljaju veoma bitan deo njihovog odrastanja. Međutim, problem nastaje ukoliko se parkovi i igrališta nedovoljno održavaju, na šta je sugerisalo nekoliko naših sugrađana.
- Na nekoliko mesta zaraslo šiblje visine oko 2 m, ruglo od dotrajalih drvenih sprava za vežbanje koje godinama nisu za korišćenje, dve česme bez prilaznih gvozdenih rešetki s tim što jedna "curi" od početka sezone... Nedostaje više odgovornosti, brige, zaptivač za česmu i malo dobre volje - napisao je jedan naš sugrađanin u rubrici Pištaljka, o stanju u kojem se nalazi park u Dudovoj šumi.
Da stanje nije na zavidnom nivou i na drugim mestima, potvrđuje Pištaljka u kojoj se navodi da na dečijem igralištu u Kerskom naselju nije pokošena trava, kao i da ima mnogo smeća, dok se na igralištu u Teslinom naselju pojavio potencijalni bezbednosni problem.
- Stub za rasvetu igrališta nema zaštitni poklopac već duže vreme, molim da nadležni u javnoj rasveti izađu na teren i reše problem. Možda se zagubio negde papir o prijavi kod nadležnih ali evo ovim putem opet skrećem pažnju na opasnost. Unapred se zahvaljujemo svi mi koji vodimo decu na to igralište - apelovao je naš sugrađanin u rubrici Pištaljka.
S druge strane, iz JKP "Čistoća i zelenilo" kažu da se zelene površine na dečijim igralištima u proseku kose jednom mesečno, dok se prečišćavanje i pražnjenje korpi za sitan otpad na nekim lokacijama sprovodi i češće nego što je predviđeno programom preduzeća.
- Košenje svih igrališta unutar stambenih naselja sprovodi se istovremeno sa blokovskim košenjem naselja, što znači šest do sedam puta od aprila do oktobra, a to je u proseku jednom mesečno. Pored toga, imamo još 12 igrališta mimo stambenih naselja i četiri u prigradskim naseljima, kao što su Kelebija, Bikovo, Gabrić i Mala Bosna. Kako su ona van naših uobičajenih programskih putanja, kolege izlaze samo zbog toga na teren, stoga je košenje nešto ređe - objašnjava Elizabeta Tumbas, ispred JKP "Čistoća i zelenilo". - Prečišćavanje i održavanje higijene na igralištima sprovodi se dva do tri puta nedeljno, u zavisnosti od lokacije. Kada je u pitanju pražnjenje korpi za sitan otpad, na igralištima u centru bi trebalo da se prazne četiri puta nedeljno, ali naše ekipe izađu i sedam puta nedeljno na teren, zbog velike frekvencije ljudi i dece. Na igralištima u širem centru korpe se prazne dva puta nedeljno, a na periferiji jednom nedeljno. Međutim, problem je i to što sugrađani često odlažu komunalni otpad iz domaćinstva u ili pored korpi za sitan otpad, kojima to nije namena.
Iz JP za upravljanje putevima, urbanističko planiranje i stanovanje, u čijoj nadležnosti se nalazi ukupno 63 igrališta na teritoriji grada, kažu da je ove nedelje završena javna nabavka za izvođača radova, te da će se naredne nedelje krenuti s intenzivnijom popravkom rekvizita i oštećenja na dečijim igralištima.
- U skladu sa Planom rada, naše preduzeće vrši kontrolu svih dečijih igrališta dva puta godišnje, u proleće i jesen, kada je prisustvo dece na njima najčešće. Tada se utvrđuje stanje u kojem se nalaze i evidentiraju se oštećenja, koja se potom unose u Plan rada za tekuću godinu. Takođe, u toku cele godine kontrolu vrše izvođači radova, komunalna služba i inspekcija, a popravke se vrše i po prijavi građana i mesnih zajednica - navode iz JP za upravljanje putevima, urbanističko planiranje i stanovanje, dodajući da sugrađani mogu da prijave oštećenja na igralištima na telefon 024 666 300, te da će se ona otkloniti u najkraćem roku.