Interaktivan obilazak gradskih palata
- Uz druženje na predvečernjoj šetnji kroz ucrtanu rutu na štampanim mapama, posetićemo istaknute objekte građene pod uticajem neorenesanse i upoznati sa pojmom baštine kao celine i svim onim što čini njenu raznovrsnost, kao što su običaji, tradicija, znanje i veštine tadašnjih zanatlija i umetnika i priče znamenitih ličnosti – kaže dr Viktorija Aladžić, koordinator i autor projekta.
Inspirisana uličnom umetnošću, kampanja „SaveSubotica“ će, drugu godinu za redom, u okviru obeležavanja Dana evropske baštine i Dana Grada Subotice predstaviti i novu štampanu mapu prostora gradskog jezgra sa istaknutim objektima, multimedijalnim performansom i edukativnom šetnjom.
- Uticaj renesansne arhitekture i način građenja palata u Suboticu je stigao 1880. godine, za čije širenje na ovim prostorima je najznačajniju ulogu imala liberalna buržoazija Beča. Doneli su je inžinjeri koji su se školovali u velikim evropskim centrima, kao i redstavnici građanske klase koji su putujući prikupljali ideje i donosili ih kući, demostrirajući pripadnost velikoj evropskoj porodici. Veći deo subotičke građanske klase, krajem XIX veka identifikovao se sa renesansom, zahvaljujući čemu je u Subotici izgrađen značajan broj raskošnih neorenesansnih palata i kuća - priča dr Viktorija Aladžić.
Neformalna grupa građana „Nasmeši se Subotici“ najavljuje nastavak prikupljanja potpisa potrebnih radi predavanja peticije za usvajanje Deklaracije o zaštiti kulturnog nasleđa u okvirima urbanističkog razvoja grada Subotice, koju možete potpisati u knjizari „Plato Books“, i u prostorijama Art bioskopa „Lifka“ ili putem interneta: savesubotica.org.