Istorijska tribina u okviru "Dana Svetog Dimitrija" u Aleksandrovu
Predavanje na temu "Prisajedinjenje Vojvodine Srbiji" održaće istoričar i arhivski savetnik Zoran Veljanović, zamenik direktora Muzeja Vojvodine i rukovodilac Muzeja Prisajedinjenja u Novom Sadu.
Zoran Veljanović rođen je u Zrenjaninu 1959. godine, gde je završio gimnaziju. Diplomirao je istoriju na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu. Karijeru je počeo kao profesor istorije. Bio je direktor Istorijskog arhiva u Subotici od 1993. do 2001. godine. Od 2001. godine radio je kao arhivista, odnosno viši arhivista, na mestu načelnika odeljenja u Istorijskom arhivu Subotica.
Istovremeno je bio predavač i ispitivač za predmet “Nacionalna istorija od XVIII do XX veka” u Komisiji za polaganje stručnog ispita za zaposlene u arhivim u AP Vojvodini. U okviru Matice srpske i SANU i njenih dugogodišnjih projekata na zaštiti srpske kulturne baštine boravio na terenima Pomorišja, Arada i Temišvara, u Rumuniji, između 2009. i 2013. godine. U Muzeju Vojvodine radi od 2017. godine.
Pripala mu je čast da postane prvi upravnik posebnog odeljenja Muzeja Vojvodine – „Muzeja Prisajedinjenja 1918. godine“ čijem je stvaranju dao veliki lični doprinos. Ovaj tematski muzej je otvoren u sklopu svečanosti povodom jednog veka od ujedinjenja prostora Vojvodine sa Srbijom, novembra 2018. godine.
Objavio je 22 knjige i oko 200 stručnih radova objavljenih u izdanjima SANU, Matice srpske, Vukove zadužbine, Arhiva Srbije, Arhiva Vojvodine i brojnim časopisima, od čega se posebno izdvajaju knjige: „Jugoslavija potreba ili zabluda: Stvaranje Kraljevine SHS 1918”; “Dobrovoljačka kolonija Mišićevo 1918–1941”; “Dr Jovan Paču (1847–1902)”; “Srpska čitaonica u Subotici (1862-1959)”; “Bombardovanje Subotice 1944”.
“Dani Svetog Dimitrija” se završavaju sledećeg petka, 14. decembra, predavanjem “Loze Nemanjića i Brankovića u srpskoj srednjovekovnoj književnosti” autora Isidore Ane Stambolić, profesorke književnosti