Izgradnja stanova za izbeglice u završnoj fazi
Izgradnja stanova za izbegla lica u naselju Dudova šuma, u Ulici Ive Senjanina, ušla je u završnu fazu. Objekat sa 44 stambene jedinice je kompletno izgrađen, postavljena je i izgrađena sva komunalna infrastruktura u njemu, kao i saobraćajni priključak, spoljno uređenje oko njega, vodovodna i kanalizaciona mreža, saobraćajnica sa parking mestima samo za potrebe objekta, gasna mreža, elektroenergetsko napajanje, te ulična rasveta oko objekta i PTT mreža.
- Formirana je Komisija za primopredaju objekta investitoru i Komisija za tehnički pregled. U toku je procedura pribavljanja upotrebne dozvole za predmetni objekat kako bi se mogao koristiti - kažu nam iz Sekretarijata za investicije i razvoj Grada Subotice. - Za rešavanje stambenih potreba izbeglica izgrađena je zgrada sa ukupno 44 stana, od toga 12 stanova je namenjeno za socijalno stanovanje izbeglica, socijalno ugrožena lica i porodice koje zbog hroničnih, fizičkih ili mentalnih bolesti ili invaliditeta člana/ova porodice ne mogu da obezbede stambeno rešenje. Zatim, jednoroditeljske porodice sa detetom ili decom mlađom od 18 godina i/ili studentom odnosno studentima mlađim od 26 godina, stara lica (samci i parovi) sposobni za samostalan život uz povremenu podršku i domaćina socijalnog stanovanja. Preostala 32 stana su namenjena za stambeno zbrinjavanje porodica izbeglica, davanjem u zakup sa mogućnošću kupovine.
Konkursi za izbor korisnika pomoći za rešavanje stambenih potreba izbeglica dodelom na korišćenje stambenih jedinica namenjenih za socijalno stanovanje u zaštićenim uslovima, kao i za zakup stanova sa mogućnošću kupovine raspisani su krajem 2017. godine, a konačne lista reda prvenstva donete su 27. septembra 2019. godine.
Reč je o projektu izgradnje stambenih objekata u Republici Srbiji za rešavanje stambenih potreba izbeglica u okviru Regionalnog stambenog programa (RHP), čiji je cilj trajno rešavanje stambenih potreba ljudi koji su, nošeni ratnim vihorim poslednje decenije minulog veka, napustili svoja ognjišta u Bosni i Hercegovini i Hrvatskoj. Vrednost projekta je 1.443.000 evra, finansira ga Evropska banka za obnovu i razvoj, dok je za infrastrukturno opremanje prostora i parternog uređenja Grad Subotica izdvojio 45.000.000 dinara.
Dok dve lamele ne dobiju upotrebnu dozvolu i u njih se ne usele prvi stanari, Sekretarijat za komunalne poslove, energetiku i saobraćaj će voditi računa o čistoći oko samog objekta i davati naloge za čišćenje, košenje trave i uređenje javnih površina.