Izlov babuški iz Palićkog jezera nastavljen i ove godine

Selektivni izlov ribe ove godine počeo je početkom meseca. Od tada je, iz 4. sektora, izlovljeno oko 20 tona invazivne ribe, pre svega babuške. Iz JP "Palić-Ludaš" navode da planiraju još jedan krug izlova ove godine.
- Prvi krug izlova završavamo 28. februara, a naredni krug će biti u septembru. Od kada radimo selektivni izlov, izvađeno je oko 200 tona invazivne ribe. Osim izlova, vrši se i poribljavanje sa plemenitim vrstama. Prošle godine smo radili poribljavanje sa somovima i oni su se lepo primili - objašnjava Marta Dobo, direktorka JP "Palić Ludaš".
Iz ovog preduzeća podsećaju da je cilj selektivnog izlova i poribljavanja da se poboljša kvalitet ribljeg fonda, odnosno da u Palićkom jezeru dominiraju domaće vrste.
- U ovim mrežama nađu se i poželjne vrste poput šarana, smuđa, pa i štuke, ove vrste naravno vraćamo u jezero. To što ih ima u jezeru je dobar znak, ali one su sada u manjim količinama. Zato se i radi poribljavanje, a ove godine u planu je da se, osim sa somom, radi poribljavanje i drugim vrstama. Želimo da poribljavamo u svim sektorima jezera Palić, kao i u Ludaškom jezeru - kaže Tamaš Vinko, stručni saradnik JP "Palić-Ludaš".
Ove aktivnosti sprovode se u okviru projekta "Zaštita biodiverziteta jezera Palić i Ludaš" koji se nalazi u krajnjoj fazi.
- Sve planirane investicije su u najvećoj meri završene i predate upravljačima. Ove godine preostalo je da se odradi još jedna kampanja selektivnog izlova, a iskoristićemo ovo vreme i da optimizujemo rad svih sistema koji su izgrađeni - napominje Marko Stojčić, stručni konsultant projekta.
Uporedo sa tim, nastavja se i praćenje parametara vode u jezeru. Prema rečima Stojčića već se može videti poboljšanje ovih parametara.
- Procenjeno vreme zadržavanja vode u Palićkom jezeru je oko 9 meseci, zato je potrebno sačekati neko vreme da se vidi pun uticaj svih mera koje su sprovođene. Zavod za javno zdravlje na mesečnom nivou vrši monitoring i mi smo zadovoljni sa onim parametrima koji se prate, tako da je poboljšanje već uočljivo.
Da je poboljšanje uočljivo potvrđuju i iz JP "Palić-Ludaš".
- Korisnici vodene površine, odnosno pecaroši, veslači i jedriličari nam kažu da je očigledno poboljšanje vode. Svakako, radićemo i zvaničan monitoring gde ćemo dobiti precizne podatke o stanju jezera. U svakom slučaju može se reći da je već vidljivo da se voda poboljšava, naravno u 4. sektoru još nije tako bistra kao u 1. i 2. gde je čak i providna - kaže Dobo.
Sagovornici objašnjavaju da je primarni cilj projekta zaštita biodiverziteta.
- Mi kao jednu od nuspojava svakako očekujemo da će jezero imati takav kvalitet da se vrati kupačima. Međutim, to nije direktan cilj ovog projekta, već je cilj zaštita biološke različitosti - završava Stojčić.
baš jadno
sa koliko ste komada plemenite ribe "poribili" jezero ?
stvarno ste smešni
Da nije zalosno bilo bi smesno sta radite.
Gornji citat je dokaz diletantizma, naime providnost vode nije nikakav pokazatelj cistoce vode, vec znak da u njoj nema ni zoo ni fitoplanktona, sto je LOSE! U trecem sektoru pre nekoliko godina je voda bila providna i plavkaste boje, gospodja bi rekla odlicne kvalitete, stvarni strucnjaci bi bili zabrinuti!
Pokazatelj cistoce vode je diverzitet zivog sveta u njoj, sa posebnim naglaskom na neke vrste koje su osetljive na kvalitet vode, od riba to su linjak, zlatni karas, stuka, pored riba tu su i pijavicai rak, kojih u Palicu NEMA! Zasto se ne pita osoba zaduzena za biodiverzitet jezera kakvo je stanje? Sta je uradjeno osim pompe i eksponiranja sa predstavnicima projekta u sklopu kojeg nije uradjeno nista sem muljanja oko eksproprijacije i angazovanja preduzeca Kuhn (jer mi ni camce ni ribare nemamo jelte).
Lukava mrena i glupavi smuđ
Karaš i bandar, lopov i žandar
I ribe što žive na račun tuđ
Malene one većih se klone
Ne paziš i već te nema za tren
Gde god da beže stignu u mreže
Neko se rodi da postane plen
Ja pevam svoj blues bez namere bitne
I najveće ribe za mene su sitne
Ja sa strane samo posmatram taj svet
A budem i ja i smuvan i varan
Pa svakom se desi da ispadne šaran
To je bar rutinska stvar
Ko život vodi u mutnoj vodi
Mora sve trikove dobro da zna,
U mutnoj vodi, što mnogim godi,
Posebno onim sa vrha i dna
Svi znaju svrhu, štuka na vrhu
Tu su da kvare i naprave lom
A dole na dnu, sudbinu jadnu
Mnogima rešava nekakav som
Ja pevam svoj blues bez namere bitne
I najveće ribe za mene su sitne
Ja sa strane samo posmatram taj svet
Ja pevam svoj blues u srcu dubine
I držim se pretežno zlatne sredine
To je bar rutinska stvar
Rutinska stvar
Na šta se svodi život u vodi?
Pa eto, grabljivci imaju vlast
Grgeč je glupan, ali je krupan
Pa male ribice guta u slast
U dane gadne, kad voda padne,
Plašljive ribe ne vrede ni groš
Naiđu krize, drukčije grize
I samo najbolji plivaju još
Ja pevam svoj blues bez namere bitne
I najveće ribe za mene su sitne
Ja sa strane samo posmatram taj svet
Ja pevam svoj blues u vrtlogu gluvom
I pitam se šta rade ribe na suvom
A to je bar rutinska stvar
Rutinska stvar
Prirodni prirastaj babuske je do 20 i preko 20% godisnje.
Znaci dok vi izlovite deo, nagodinu jovo nanovo
U najboljem slucaju odrzava se status qvo.
Ovo se radi odjednom i tako se ravnoteza menja, ovako samo neko uzima pare tj obezbedio sebi stalan posao...
i dok se ne promeni svest samih korisnika jezera neracunajuci ribokradice koje ciste selektivno svaku noc nesmetano i bez problema svako jutro puna mlecna pijaca pokradenih smudeva na zalost i oni mali od 20 cm, nekad prodavano 8000 ribolovnih dozvola a sad mozda 200 o kupacima da nepricamo to je pravi parametar kvaliteta vode gospodo samo nastavite uspesan posao pozdrav bivsi ribolovac sa palica