Izložba posvećena Omladinskoj umetničkoj koloniji "Čurgo" u četvrtak u Gradskom muzeju
Na izložbi će biti predstavljen rad Omladinske umetničke kolonije "Čurgo", koja je osnovana u Čurgou, na obali Ludoškog jezera, postojala je od 1967. do 1973. godine. Izložbom je obuhvaćeno četrdeset slika i crteža članova kolonije Šandora Toroka i Ištvana Tereka, dvojice osnivača, te Mikloša Biroa, Hunora Đurkoviča, Janoša Mađara, Šandora Kerekeša, Tibora Petrika, Andraša Šiškovskog i Ištvana Žakija iz vremena njenog rada, kao i dokumentarne fotografije Lasla Dormana i štampanu građu.
Deo eksponata je iz privatnog vlasništva, a drugi deo iz fonda Gradskog muzeja Subotica, Gradskog muzeja u Senti i Savremene galerije Subotica. Izložba je propraćena i katalogom sa studijom autorki izložbe, Ljubice Vuković Dulić i dr Olge K. Ninkov, te daje prikaz istorije ove umetničke asocijacije, kao i grupe iz koje je nastala i kojoj se 1978. godine pridružio i Đerđ Boroš.
Omladinska umetnička kolonija "Čurgo" potekla je iz Tribine mladih i imala je razgranatu izlagačku delatnost i van gradskih sredina, te etabliranih galerija, naročito 1968. i 1969. godine. "Čurgo" je bila prva omladinska likovna kolonija i prva kolonija u Subotici i užoj okolini, koja je trajala duži period.
"Čurgo" nije imala definisan određeni likovni program, osim ideje o potpunoj slobodi likovnog izražavanja, što se odrazilo i u različitim stilskim izrazima od realizma, enformela, pop-arta, nadrealizma do apstrakcije, ali pretežno u klasičnoj formi slikarstva i grafike. Balint Sombati, jedan od članova subotičke konceptualne grupe "Bosch+Bosch", sa kojom je kolonija uporedo postojala od avgusta 1969. godine, smatra da je jedan od najvažnijih trenutaka u aktivnosti "Čurgo"-a u vaskrsavanju duha zajedništva, koja je širom sveta pustila koren u smernicama generacije Vudstoka, hipi društva i andergraund kulture.
Izložba Gradskog muzeja Subotica biće otvorena i tokom februara sledeće godine.