Izloženi radovi studenata Građevinskog fakulteta
Svakodnevni rad uz mnogo truda, tako opisuje Milica Nedić, studentkinja treće godine Građevinskog fakulteta na modulu Arhitektonsko inženjerstvo, svoja tri rada koja je predstavila u okviru izložbe. Kaže da joj je najdraži onaj koji je pripremala iz Osnova projektovanja zgrada, a na kojem je vredno radila četiri meseca.
- On mi je najdraži, jer se nismo toliko bavili uniformisanim pravilima, već smo imali svu slobodu ovog sveta da pravimo projekte koji čak nisu na planeti Zemlji, već na drugim planetama i koji su mogli da imaju različite oblike i forme. Svaki od tih projekata, kako moj, tako i od drugih kolega, bio je unikatan, poseban i svaki je imao svoju priču - kazala je Milica, ističući da je zadovoljna dosadašnjim studijama i mogućnošću da javno predstavi svoje projekte. - Istovremeno imam predmete na kojima mogu da budem slobodna i da pokazujem svoju maštu, a s druge strane, imam predmete koji me uče pravilima i kako to zaista treba da izgleda. Mislim da je to dobra kombinacija koja nam daje ravnotežu između onoga što se stvarno radi u praksi, a s druge strane nam daje nadu da možemo da budemo i maštoviti.
Radove za izložbu su odabrale asistentkinje dr Olivera Dulić i dr Monika Štiklica, te profesorke doc. dr Milena Grbić i dr Viktorija Aladžić, ističući da je težište izložbe ovoga puta bilo na projektima, ali da su ove godine po prvi put predstavljene makete radova, kao i završni radovi studenata, kako bi se uz plakate mogao prelistati i tekstualni deo procesa koji prati projekat.
- Trudimo se da kvalitet radova i izložbe svake godine podignemo na viši nivo - rekla je dr Viktorija Aladžić, vanredna profesorka i šefica Katedre za urbanizam i arhitekturu, dodajući da su neki od ovih radova primenjivi u praksi. - Sve zavisi od predmeta do predmeta, jer iz Zaštite graditeljskog nasleđa dobijaju vrlo konkretne zadatke i analiziraju objekte koji se nalaze u gradu. U diplomskim radovima se trudimo da im damo temu koja je usko vezana za praksu i tako smo prošle godine imali studenktinju koja je projektovala školu za decu sa posebnim potrebama, jer je za to postojala potreba u Somboru. Da li će doći do realizacije tog projekta, ne znam, ali je to dobra vežba i nešto što Sombor može da primi k znanju i da se kroz taj projekat proveri šta se je sve moguće napraviti.
U okviru izložbe, svoje radove su predstavili i studenti Friderika Bičkei, Jasna Boškić, Dorina Dukai, Nora Gastanj, Anita Hubert, Uroš Kekanović, Lidia Kiš, Doroća Kovač, Zoltan Sakal, Boris Spasojević, Ibolja Torma, Miljan Vezmar i Monika Viderker.