Javni čas u spomen na žrtve Holokausta
![Javni čas u spomen na žrtve Holokausta](/files/_thumb/645x430/news/0/0/7/51007/51007-suboticacom-28jan2025-sinagoga-4736384.jpg)
Tema ovogodišnjeg memorijala bila je "Holokaust i likovna umetnost“ o čemu je, u prisustvu đaka Gimnazije "Svetozar Marković" i Muzičke škole, govorila istoričarka umetnosti Olga Kovač Ninkov.
- Među više od milion ljudi koji su živote izgubili u gasnim komorama zloglasnog Aušvica bilo je i više od 4.000 Jevreja iz našeg grada. Žrtva Holokausta je i Klara Gereb, prva primenjena grafičarka Subotice, koja je rođena u Subotici u zdanju u kome se danas nalazi galerija "Vinko Perčić". Zgrada Gradskog Muzeja je njen drugi porodični dom, u kome je živela sa mužem i decom, odakle su ih deportovali u Aušvic uz kog se više nisu vratili - podsetila je Olga K. Ninkov.
Uz Klaru Gereb, đaci su mogli da se upoznaju i sa životom vajara Nandora Glida.
- On je preživeo Holokaust, i to životno iskustvo oblikovalo je njegovo umetničko delo, u kome se izdvaja skulptura postavljena na ulazu u nekadašnji logor Dahau - dodaje predavač.
Sećanje na njih, ali i na sve nevine žrtva Holokausta čuva i javni čas sećanja, koji se svake godine održava u Sinagogi.
- Prvenstveni cilj je edukacija, ali su još bitnije one životne lekcije koje se mogu naučiti, a koje probude empatiju u deci. Da svi zajedno radimo na tome se da se takve civilizacijske tragedije nikada više ne dogode - kaže Hajnalka Ileš, koordinatorka Fondacije "Subotička Sinagoga".