Jedinstveni proizvodi domaćih proizvođača na Mlečnoj pijaci
Marta Balaž Piri se više od deceniju bavi proizvodnjom domaćeg mleka i više vrsta sireva, od mladog i sitnog, preko mocarele i "podlivenog" u kriškama, do onih sa začinima, paprikom, crvenim lukom, slaninom i maslinama.
- Tajna dobrog sira je u čistoći i dobrom mleku, a pošto imamo kravu, od svežeg i dobrog mleka možemo da napravimo dobar sir. Svašta volim da pravim i za mene je proizvodnja sira jedna velika ljubav - priča Marta, koja u kućnoj radinosti pravi sireve, dok se muž brine o domaćim životinjama. - Svi naši proizvodi su prirodni, bez aditiva i konzervansa, a osim sireva, pravim i maslac, slatku pavlaku i urnebes salatu.
Zbog velike ljubavi prema poslu, Marta je pohađala i brojne seminare, kako bi otkrila nove načine u proizvodnji sira, ali i kako bi se oprobala u pravljenju novih vrsta, poput neobičnog sira sa orasima u crnom vinu, za koji kaže da mušterije stalno traže.
- Imam mnogo stalnih mušterija, svih generacija, koje već godinama kupuju kod mene sve mlečne proizvode. Najveću i najraznovrsniju ponudu imam petkom i za vikend, jer je tada pijaca najposećenija. Najviše se kupuje mladi sir, čija cena je 300 dinara po kilogramu, "podliveni" je 400, sirevi sa začinima i povrćem se kreću od 600 do 800 dinara po kilogramu, dok je kila maslaca 1000 dinara - kaže Marta.
Ukoliko ste zakasnili sa ostavljanjem zimnice, omiljene kisele poslastice možete pronaći na jednoj od najšarenijih tezgi u zelenom delu Mlečne pijace. Posao proizvodnje kiselih salata, Žolt Nađ Kanas nasledio je od oca, želeći da nastavi porodičnu tradiciju dugu gotovo četiri decenije.
- Sve ono što je na tezgi je domaće i naše, a skoro 99 odsto salata pravimo bez konzervansa. Imamo kuvani paradajz, kompot, ajvar, ren. Kiseli kratavac koji ostavljamo je isključivo "sunčani" i on se ostavlja bez sirćeta i konzervansa. Takođe, pravimo papriku u ulju i medu, punjene paprike sa kupusom i sa sirom, kao i posebnu vrstu luka, "srebrnjak" koji je zbog svoje veličine pogodan za kiseljenje. Tu su i neizostavne čičoke, cvekla i karfiol, a pravimo i meksičku salatu, za one koji vole da jedu malo ljuće - nabraja Žolt.
Iako je među skupljim prodavcima na pijaci, od 150 do 600 dinara za kilogram salate, Žolt objašnjava da je cena usklađena sa težinom posla, ali i time što se u proizvodnji koriste samo domaći sastojci i najkvalitetnije povrće.
- Potrebno je jako mnogo truda i rada, jer na primer cveklu, koju mušterije najviše kupuju, kuvamo svaki dan. Većinu povrća uzgajamo sami, a ono što nemamo, dokupimo od domaćeg proizvođača i to papriku koja je skuplja, kako bi bila što ukusnija i da se ne bi raspala u toku pripreme. Dugo se bavimo ovim poslom i mnogo restorana kupuje salatu od nas, stoga sve mora da bude kvaliteno i sveže, kako bi opravdali poverenje koje su nam ukazali kupci - ističe Žolt.