Jezero Palić samo za gledanje
Međutim, u dokumentu Zavoda za javno zdravlje, od 5. avgusta ove godine, rezultati analize vode u turističkom sektoru pokazuju da voda Palića spada u petu kategoriju, da ima loš ekološki status i da je neupotrebljiva u bilo koje svrhe.
U tekstu se navodi da u vodi ne samo što postoje bakterije fekalnog porekla, što je konstanta već godinama, naročito kod Ženskog štranda i Jedriličarskog kluba, već i da se u njoj pojavljuju modrozelene alge kojih ima četiri puta više nego što je gornja dozvoljena granica za ovu kategoriju voda. Ovi fitoplanktoni se pojavljuju u formi cijanofita, tj. prirodnih otrova, izrazito toksičnih koji i u malim količinama imaju efekat tumorske promocije i kancerogeneze.
Ovo niko od zvaničnika nije rekao kupačima na obali Palića, jer nadležni očigledno smatraju da je dovoljno to što je istaknuta tabla da se u ovo jezero ulazi na sopstveni rizik. Međutim, građani Subotice ni ne znaju kolikom riziku se izlažu ulaskom u jezero, a u dokumentu Zavoda za javno zdravlje ističe se da su ovom prirodnom otrovu najviše izložena deca. Takođe se skreće pažnja i da svakim oblikom rekreacije i udisanjem čovek može da se izloži delovanjem ove opasne bakterije.
Palić ni prethodnih godina nije bio u boljoj situaciji, ali su Subotičani očekivali da će puštanjem prečistača u rad, pre dve godine, biti poboljšan kvalitet vode u jezeru.
Zanimljivo je svakako da „Park Palić“ sada na računu ima 60 miliona dinara od Pokrajine sa kojima ne zna šta će. Ovom novcu treba da se „pridruži“ i 15 miliona od grada, a osnovni problem je što je na njima „oznaka“ da moraju da se potroše za remedijaciju, tj. izmuljavanje jezera. Ta suma je isuviše mala da bi se ozbiljno pristupilo ovom zadatku.