Kako da se zaštitite prilikom elektronske kupovine
Tokom prošle godine, Odeljenje tržišne inspekcije u Subotici izvršilo je 21 inspekcijski nadzor kod privrednih subjekata po predstavkama sugrađana, koji su za predmet imali kontrolu nad primenom Zakona o zaštiti potrošača.
- Najveći broj predstavki potrošača odnosio se na nepoštovanje obaveze trgovca da se po reklamaciji potrošaču odgovori u pisanoj formi u roku od osam dana, odnosno da trgovac nije kod jednostranog raskida ugovora o prodaji robe, zaključenom van poslovnih prostorija, kupcu vratio uplaćeni iznos novca u roku od 14 dana. Zbog toga je važno skrenuti pažnju potrošačima da kod zaključivanja ugovora o kupovini robe van poslovnih prostorija, na primer na promotivnim skupovima ili kod ugovora zaključenih na daljinu kao u slučaju elektronske trgovine, obrate pažnju na identitet trgovca, na sva obaveštenja koja tom prilikom dobiju, a naročito na obavezu trgovca da potrošaču preda Obrazac o jednostranom raskidu ugovora koji mu daje mogućnost da u roku od 14 dana odustane od kupovine bez navođenja razloga - kaže Atila Kovač, načelnik Odeljenja tržišne inspekcije u Subotici.
Da je elektronska kupovina, odnosno kupovina putem interneta u stalnom porastu, potvrđuju iz Udruženja za zaštitu prava potrošača "Prosperitet", ističući da se ova oblast trgovine odvija bez valjane kontrole i nadzora od strane nadležnih organa, zbog čega su neretke zloupotrebe.
- Najčešći problemi su dovođenje u zabludu starijih potrošača, u vezi sa karakteristikama robe i uslovima prodaje, te nam se njihova deca i unuci često obraćaju za pomoć kada im pošalju nepodobnu robu. Neretki su slučajevi da nam se potrošač obrati sa reklamacijom, a da trgovac ne postoji. Takvi slučajevi su česti prilikom kupovine proizvoda putem društvenih mreža, te kada potražite trgovca ne možete da dođete do njega, nema firmu i uopšte nije registrovan. Takođe, dešava se i da potrošači poruče proizvod, a dobiju nešto drugo u odnosu na ono što im je ponuđeno na slici. Problem je i to što trgovci u velikoj meri ne poštuju zakon, te prilikom dostavljanja robe, ne dostave Obrazac o jednostranom raskidu ugovora, ali i to što potrošači nisu u dovoljnoj meri edukovani, ne znaju svoja prava ni kako da ih ostvare - objašnjava Radomir Ćirilović, predsednik Udruženja za zaštitu prava potrošača "Prosperitet".
S druge strane, iz Odeljenja tržišne inspekcije u Subotici kažu da se nadzor vrši redovno, te da je veliki broj trgovaca savesan i usklađen sa zakonskim odredbama.
- Potrošači imaju mogućnost da, prilikom elektronske trgovine sa legalnim trgovcima, u potpunosti identifikuju trgovca po nazivu i ostalim poslovnim podacima, kao što su adresa, matični broj, PIB i drugi. U slučaju da nabavljate robu preko Fejsbuka i drugih društvenih mreža, od lica koja se ne mogu identifikovati kao legalni trgovci, velika je verovatnoća da ćete robu kupiti od neregistrovanog subjekta i samim tim sebi uskratiti sva zakonska prava koja imate pri kupovini od registrovanog trgovca - ističe Kovač, dodajući da je za ostvarivanje potrošačih prava neophodno da potrošač sačuva račun kao dokaz o izvršenoj kupovini.
U slučajevima kada potrošač ne dobije račun ili Obrazac o jednostranom raskidu ugovora, pred njim je nekoliko mogućih načina zaštite.
- Potrošač može da vrati robu odmah, a takođe ima pravo da vrati robu i po isteku roka od 14 dana, odnosno u roku od godinu dana, ukoliko trgovac nije prosledio Obrazac, koji potrošač treba da popuni i odustane od kupovine. Ukoliko Obrazac nije poslat, potrošač može da prijavi slučaj tržišnoj inspekciji i Udruženju za zaštitu prava potrošača. Kada se nama obrate, mi potrošačima pošaljemo Obrazac koji mogu da popune i vrate robu, što je trgovac u obavezi da poštuje. Takođe, potrošače uvek posavetujemo i edukujemo kako da ostvare svoja prava prilikom buduće kupovine - zaključuje Ćirilović.