Kako plasirati tečni sapun na tržište?
U okviru projekta „Škola veština i znanja“, koji finansira Pokrajinski sekretarijat za obrazovanje, u Hemijsko-tehnološkoj školi održano je takmičenje čiji cilj je razvijanje preduzetničkih sposobnosti, komunikacije i javnog nastupa.
Prezentovati tečni sapun za ruke i plasirati ga što bolje na tržište. Ovo je zadatak koji su učenici Hemijsko – tehnološke škole imali na takmičenju za koje se ukupno 12 timova sa po četiri člana pripremalo sa svojim profesorima. Tokom teorijske i praktične nastave učenici su otvorili svoje virtuelne firme, sami izradili sapun i dizajnirali ambalažu. Nevena Mačković jedna je od takmičarki, a njen tim je sa firmom „Dajmonds Subotica“ pokušao da što bolje predstavi i proda jedinstveni sapun sa mirisom manga.
„Mi smo npravili sapun koji se zove Mango, narandžaste je boje i ima miris manga. Veoma je lepa ambalaža. Daje sjaj i mekoću ruku i ima veoma lep i karakterističan miris“ objašnjava Nevena, učenica četvrtog razreda.
Ideja o takmičenju koje ima za cilj razvijanje preduzetničkih veština kod učenika potekla je od samih nastavnika, kaže direktor škole, Nikola Matković.
„Našim đacima nudimo značajnu količinu znanja i veština, smatramo i da je preduzetnički način razmišljanja danas mladom čoveku neophodan. Na taj način naši đaci po završetku ove škole umnogome ojačavaju svoju perspektivu“ naglašava direktor.
Veoma važne veštine, a koje učenici ne poseduju, jeste na koji način ne samo napraviti nego i predstaviti svoj proizvod i kako ga plasirati na tržište, napominje profesorica preduzetništva, Jadranka Vojnić Purčar.
„Cilj ovih radionica jeste bio da krenu od ideje. Oni su u ovom slučaju imali polaznu ideju – svi su pravili tečni sapun za ruke, a trebali su da na neki način predstave zašto je njihov sapun bolji od drugih. Da li je to ambalaža, boja proizvoda, miris, a samim tim jako je važan i javni nastup, odnosno kako će ga prezentovati članovima žirija i izdvoijiti u odnosu na ostale“.
Učenici su tokom priprema za takmičenje savladali razne veštine, koje pre svega imaju za cilj razvoj preduzetničkog duha, kao što su timski rad, preuzimanje inicijative, ali i javni nastup i komunikaciju. Sve ove veštine koristiće učenicima nakon završetka školovanja da se snađu na tržištu rada, ali i da se samozaposle, objašnjavaju profesori.