Kako ponovo pokrenuti srce?
Kako da pomognu članovima porodice, prijateljima, kolegama na poslu ili potpunim neznancima u slučaju iznenadnog srčanog zastoja, sugrađani su danas mogli da nauče od tehničara Službe za hitnu medicinsku pomoć i učenika Srednje medicinske škole, koji su na Gradskom trgu demonstirali na lutkama osnovne mere životne podrške, u okviru tradicionalne akcije "Pokrenimo srce".
- Mislim da bi svi trebalo da znaju na koji način mogu da pomognu osobama u nevolji, jer svega nekoliko minuta može da napravi ključnu razliku i potpuno promeni krajnji ishod. Iako do sada nisam bila u prilici da pomognem nekome, svakako ću to učiniti ukoliko se desi, a to savetujem i drugima - pročila je Dejana Vojnić Tunić, učenica Srednje medicinske škole, koja je sugrađanima pokazivala osnove reanimacije.
Prema rečima Žolta Sendija, glavnog tehničara Službe za hitnu medicinsku pomoć, Subotica raspolaže sa dve i po dežurne lekarske ekipe, zbog čega je od izuzetnog značaja da osobe koje se nađu u blizini pacijenta blagovremeno odreaguju, jer će im na taj način spasiti život.
- U najidealnijim uslovima, ekipa Hitne pomoći može da dođe za sedam minuta do mesta incidenta na teritoriji grada, a ako je van grada ili na Paliću, vreme se produžuje, kao i u slučaju gustog saobraćaja ili kada su sve ekipe već na terenu, stoga je važno da neko kupi vreme toj osobi. U slučaju srčanog zastoja, moždane ćelije počinju da odumiru nakon četiri minuta i ako uspemo da stignemo u najidealnijim uslovima za sedam minuta, neko mora tri minuta da masira srce i radi reanimaciju da bi ekipa Hitne pomoći uspela da pomogne osobi i vrati je u život - objasnio je Sendi.
Na istu temu, u Velikoj većnici Gradske kuće održan je i Simpozijum za lekare i medicinske sestre/tehničare, koji su bili u prilici da saslušaju stručna predavanja i iskustva svojih kolega iz prakse koji su ponovo "pokrenuli srce".