Kako protiv diskriminacije?
29.05.2008. u 18:35h
Podsticanje rasprave o potrebi unapredjivanja antidiskriminacione legislative kao osnove za efikasno delovanje mehanizama za zaštitu prava gradjana bila je tema jučerašnjeg okruglog stola koji je održan u gradskoj kući. Svoje stavove po ovoj problematici juče su okruglim stolom iznosili ombudsamni, predstavnici političkih stranaka, nevladinih organizacija i novinara.
Antidiskriminacioni zakon u Srbiji kao jedan od opštih predpostavki demokratije i vladavine prava još uvek nije donet. Nacrt ovog zakona je donet 2003, zatim je usledila pauza u radi na zakonu do 2006 kada je donet novi nacrt. U skupštinskoj proceduri trebalo je da se nađe prošle godine, medjutim nije usvojen. Slična je i sudbina zakona o rodnoj ravnopravnosti. Bez tih, dobro izradjenih zakona, ne mogu se na adekvatan način zaštititi ljudi koji su izloženi diskriminaciji, kaže Mirjana Dokmanović – Koordinatorka ženskog centra za demokratiju i ljudska prava.
Gradjanskom braniocu u Subotici se u prethodne dve godine zbog povreda raznih prava prijavilo preko 2.700 gradjana a za pohvalu je i činjenica da su se samo dve prijave odnosile na diskriminaciju. Subotički Ombudsman kaže da su oba slučaja pozitivno rešena i da je preduslov za dalje uspešno rešavanje ovakvih slučajeva funkcionisanje institucija sistema kojoj opet nedostaje odgovarajuća legislativa, kaže Zlatko Marosiuk – Ombudsman, Subotica.
Pored donošenja antidiskriminacionih zakona, potrebno je uložiti dosta napora kako bi se podigla svest građana o potrebi smanjenja diskriminacije različitih manjisnkih grupa u društvu.
Postavljeno pre 16 godina i 6 meseci
Komentara
0
Napiši komentar
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove ovog Internet portala. Komentari su moderirani i odobravani u skladu sa opštim pravilima i uslovima.