Kako restrukturirati JKP?
Kao lakmus papir za privatizovanje komunalnih delatnosti može poslužiti primer subotičke Tržnice. Preduzeće je prošlo put od društvenog, preko privatizovanog, a sada predstavlja neku vrstu javno-privatnog partnerstva, što je i predloženi model za restrukturiranje javnih i javnih komunalnih preduzeća, jer će sa 70% državnog kapitala upravljati grad, dok je 30% i dalje i vlasništvu malih akcionara.
Kako je rečeno na javnoj raspravi, javna i javna komunalna preduzeća ne mogu biti privatizovana kao ostala preduzeća u Srbiji, ali privatni kapital na neki način mara ući u komunalnu sferu. Dva su rešenja u opticaju. Prvo je javno-privatno partnerstvo, a drugo su koncesije. Ovakve javne rasprave upravo služe da bi se kroz debatu svih zainteresovanih pronašla odgovarajuća rešenja za restruktuiranje javnih preduzeća, mada je prvo pitanje koje se postavlja - privatizacija.
Pitanje privatizacije u Strategiji restrukturiranja javnih preduzeća ne čudi sindikalce, i to zbog posledica dosadašnje privatizacije u Srbiji. Stoga su sindikalci zauzeli stav da nacrt za njih nije prihvatljiv.
Javna rasprava traje do 15. oktobra, do kada se prikupljaju sve primedbe na tekst nacrta. Svi predlozi će biti analizirani, nakon čega će rešenja koja se pokažu kao odgovarajuća ući u konačan tekst koji treba da usvoji Vlada Srbije. Nakon tog koraka sledi sprovođenje Strategije restruktuiranja javno komunalnih preduzeća.