Kakvi smo na drumu?
Broj smrtno stradalih u saobraćaju u Severnobačkom okrugu je, istina, ispod evropskog proseka, ali ne zato što smo obazriviji, nego iz prostog razloga što imamo značajno manje vozila.
- Primera radi, još 1993. godine na hiljadu stanovnika u Mađarskoj je bilo 283 automobila, u Nemačkoj čak 572, dok je kod nas taj broj pre sedam godina iznosio 180. Što se broja motocikala tiče, evidentan je značajan porast i od 2000. godine u Srbiji je gotovo udvostručen - kaže dr Nada Kosić Bibić, stručnjak subotičkog Zavoda za javno zdravlje, u povodu Nedelje bezbednosti u saobraćaju koja se obeležava od 20. do 26. aprila.
Prema podacima ove službe, u poslednje dve godine je 44 stanovnika Severnobačkog okruga izgubilo život na putevima, ali ovaj podatak treba uzeti sa rezervom:
- Ovo je broj koji mi registrujemo samo na osnovu podataka dobijenih iz naših zdravstvenih ustanova, a dobro je poznato da većina teško povređenih biva prebačena u veće kliničke centre u Novom Sadu i Beogradu, što znači da je ovaj broj sigurno veći - naglašava dr Kosić Bibić.
U saobraćajnim udesima češće stradaju muškarci, u 65 odsto slučajeva, a trećina poginulih je uzrasta između 20 i 49 godina. Poslednjih nekoliko godina u stalnom je porastu i broj povređenih motociklista, koji se 2007. kretao oko 15 posto, dok je u prošloj iznosio čak 24,5 posto.
O saobraćajnim nesrećama u Severnobačkom okrugu biće više reči u nedelju, 26. aprila u Eko-centru na Paliću, u okviru akcije koja nosi naziv „Zgazi svoju poslednju cigaretu".
- Pozivamo sugrađane da nam se toga dana pridruže, u periodu između 10 i 12 sati, da bace cigaretu ispred Eko-centra i ne puše u automobilima. Delićemo prigodan promo-materijal, te zajedno sa lekarima davati kratke savete o bezbednosti u saobraćaju - najavila je dr Nada Kosić Bibić i upozorila na kraju: - Upotreba duvana u malom zatvorenom prostoru kao što je automobil predstavlja veliku opasnost, ne samo rizik za bezbednost u saobraćaju, nego i po zdravlje svih onih koji se nalaze u vozilu. Ukoliko vozač i suvozač zapale samo po jednu cigaretu, to praktično na mozak vozača utiče kao da je popio čašicu alkohola.