Kanjiža na korak od vanredne situacije
Za razliku od Subotice, u Kanjiži je broj migranata u stalnom porastu. Iz opštine napominju da se u grad dnevno slije između 1.500 i oko dve hiljade migranata koji uglavnom dolaze iz pravca Makedonije.
"Situacija ne dozvoljava toliko da čekamo, i u tom smislu, mi smo došli do zaključka da, ako treba, proglasimo vanrednu situaciju, da bismo efektivno mogli potrošiti eventualnu pomoć koju još očekujemo u ovom trenutku", istakao je Robert Lacko, presednik skupštine opštine Kanjiža.
Prema oceni rukovodstva opštine, uvođenje vanredne situacije u mnogome bi olakšalo pristup fondovima kako bi blagovremeno pomogli migrantima i snabdeli ih vodom, hranom i sredstvima za higijenu, ali i kako bi najugroženijima, majkama sa decom, povređenim, starim i iznemoglim licima obezbedili osnovne higijenske uslove.
Gradonačelnik Subotice Jene Maglai izjavio je juče da podizanje ograde između Srbije i Mađarske stvar dve države. On je dalje objasnio da kao gradonačelnik Subotice ima previše problema u gradu koje treba da rešava, a ne da se bavi državnim temama.
"Imam ja 1.500 problema, verujte mi koji se odnose na Suboticu, a ne da se bavim ogradom u Mađarskoj. Treba da rešavam ovde probleme građana Subotice i našeg grada, a ne da se bavim državnim temama", prokomentarisao je kratko gradonačelnik Subotice Jene Maglai.
Što se tiče uvođenja Vanredne situacije na teritoriji Grada Subotice Maglai je izjavio da će subotički Štab za vanredne situacije samostalno doneti odluku o tome da li treba ili ne proglasiti vanrednu situaciju zbog migranata, i to na osnovu analize stanja, a koja je po njegovim rečima trenutno pod kontrolom. Više o ovome pogledajte u povezanoj vesti.