Komentara: 2
Pregleda: 869

"Kaži mi kako da te razumem" - svi možemo pomoći u osnaživanju osoba sa intelektualnim invaliditetom

10.12.2024. u 14:49h
Izvor: Subotica.com
U Udruženju "ZaJedno" je u okviru projekta "Kaži mi tako da razumem" održana istoimena tribina sa ciljem da se skrene pažnja na intelektualnu invalidnost i potrebe da se različiti sadržaji učine svima kognitivno dostupnim.
"Kaži mi kako da te razumem" - svi možemo pomoći u osnaživanju osoba sa intelektualnim invaliditetom

Ivana je i član i zaposlena u Udruženju "ZaJedno" a kada je nedavno išla da vadi ličnu kartu, trudila se da to učini potpuno samostalno. 

 - Kada sam išla da vadim ličnu kartu, malo mi je mama pomagala, ali ja sam se trudila da ja razumem, jer je to za moje dobro, da znam kako se vadi lična karta, i kada i kome treba da je pokažem. Jedna žena mi prvo nije bila dobro objasnila, ali sam tražila ponovo da mi objasni, i onda mi je ponovila, onda sam razumela, uspela sam da popunim - kaže Ivana Horvat ističući koliko je srećna u Dečjoj biblioteci - Ja ovde radim, i dobro mi je. Imamo sveće i sapune koje pravimo, ići ćemo na vašar da prodajemo. Ja jako ovde volim, ja kad kažem da ću srce ovde da ostavim, niko mi ne veruje, ali ja obožavam ovu igraonicu. 

"Kaži mi kako da te razumem" - svi možemo pomoći u osnaživanju osoba sa intelektualnim invaliditetom

Projekat "Kaži mi tako da razumem" traje već godinu dana a cilj je da se mladi sa kognitivnim smetnjama osnaže i osamostale tako da više učestvuju u društvenom životu, ali i da se skrene pažnja na to na koji način svi mi možemo učestvovati u inkluziji osoba sa invaliditetom ovog tipa.

"Kaži mi kako da te razumem" - svi možemo pomoći u osnaživanju osoba sa intelektualnim invaliditetom- Tokom trajanja projekta bavili smo se ohrabrivanjem i osnaživanjem osoba sa intelektualnom ometenošću, da se izbore za svoja prava koja svi ljudi imaju, kao i senzibilizacijom zajednice, radi pružanja i ostvarivanja tih prava. Ono što svako od nas može da učini jeste da sporije govori, da više puta ponovi, da naš jezik bude što jednostavniji, da ostvarimo više kontakta očima, da pratimo da li nas je sagovornik razumeo, da naše rečenice budu kratke, jednostavne, da smo nedvosmisleni, i da imamo razumevanja - da su oni često zbunjeni, uplašeni, da su dugo godina bili osuđeni na podršku nekih drugih, tako da im je u svakom slučaju potrebno pružiti podršku u osamostaljivanju - kaže defektolog Ivana Petin, voditelj omladinskog programa u Udruženju "ZaJedno".

Tribina je održana na Međunarodni dan borbe za ljudska prava, sa porukom da svi imamo jednaka prava. 

"Kaži mi kako da te razumem" - svi možemo pomoći u osnaživanju osoba sa intelektualnim invaliditetom

- Hajde da se podsetimo šta su to ljudska prava. Ljudska prava su neotuđiva, nedeljiva, međusobno povezana. Ona pripadaju svakom pojedincu u našem gradu, svakom pojedincu na planeti Zemlji, samo zato što smo mi ljudska bića. Ako želimo da govorimo o pristupačnoj zdravstvenoj, socijalnoj, ako želimo da govorimo o pristupačnom obrazovanju, pristupačnom i kvalitetnom pravu na rad i mogućnosti zapošljavanja, kako mi to da ostvarimo ako se međusobno ne razumemo - ističe Đenđi Seleši, član Gradskog veća zadužena za oblast socijalne zaštite i zdravstva.

Izvor: Subotica.com
Postavljeno pre 1 nedelju i 4 dana
Komentara: 2
Pregleda: 869
Povezane teme

osobe sa invaliditetom

đenđi seleši

udruženje zajedno

Komentara
0
Napiši komentar
Pošalji komentar
Dodaj grafički fajl
(do 20 MB)
    Imaš na raspolaganju 1000 karaktera
    Pravila komentarisanja
    Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove ovog Internet portala. Komentari su moderirani i odobravani u skladu sa opštim pravilima i uslovima.