Književno veče u SKC "Sveti Sava" - promocija romana "Kustos Mezezija"
U strukturu svog romana Baturan je inkorporirao dokumenta iz istorije o Srbima i Jermenima od Bitke na Sirakuzi 663. do bombardovanja Srbije 1999. od strane 19 evropskih i američkih država, stoji na početku najave romana Radomira Baturana.
Dr Radomir Baturan je magistrirao na romanima Borislava Pekića, a doktorirao na književnom delu Rastka Petrovića na Beogradskom univerzitetu. Od 1996. živi u Torontu u Kanadi. Poznat je kao pokretač i urednik srpskog dvojezičnog časopisa za književnost i kulturu „Ljudi govore“ koji izlazi u Torontu od 2008. Sastavljač je prve, znamenite antologije srpskog metafizičkog pesništva „Od Rastka do Rastka“. Objavio je više knjiga iz nauke o književnosti na srpskom i engleskom jeziku, od kojih su najpoznatije: „Romani Borislava Pekića“, „Otkrovenja Rastka Petrovića“ i „Poet Rastko Petrovich”. Autor je dve zbirke pesama: „Niti Nade“ i „Damarice“ i knjige proze „Pitomuša“.
Autor je u romanu obuhvatio sve genocide koji su izvršeni nad Srbima i Jermenima od rimske do američke imperije. Iako u ovom romanu ima i istorije i politike, on nije ni istorijski ni politički, nego nadistorijski i nadpolitički, sa ironijskim otklonom i prema istoriji i prema politici. Autor ih u romanu naziva famoznim.
Nadistorijskim i nadpolitičkim romanom „Kustos Mezezija“ Baturan je pokušao da pohvata potrgane konce jermenske porodice Mezezija na Balkanu, od Bitke na Sirakuzi 663. do NATO-bombardovanja Srbije 1999.
U strukturu svog romana Baturan je inkorporirao istorijska dokumenta o Jermenima i Srbima do kojih je došao tokom 35 godina rada na ovom romanu. U njemu je obuhvatio sve genocide koji su izvršeni nad Jermenima i Srbima od rimske do američke imperije.
Između stotine likova, koje su oblikovali hukovi vekova u ogromnom vremenskom rasponu i patnja i krv na prostorima Balkana, istočnog Sredozemlja i Bliskog Istoka, Baturan je izgradio dva gorostasna lika: kustos Mezezija i konzervator Bogumil, oba iz Zemaljskog muzeja u Sarajevu, jedinstvena u srpskoj književnosti.
Književno veče počinje u 19 časova, a ulaz je besplatan.