Ko pali otpad na Makovoj sedmici?
Sa dolaskom toplijeg vremena i ove godine je osvanula "Pištaljka" u kojoj se stanovnici Makove sedmice žale na paljenje otpada u okolini Osiječke, Beogradske, Pećarske ulice i Majšanskog puta.
- Do sad je to bilo od kraja juna i s početkom jula, pa do kraja leta s početkom oko ponoći ili jedan čas izjutra, a ove godine su već počeli i to svakodnevno i to već od 21 čas. Taman kad otvorimo prozore, kuće nam se ispune dimom koji ne možemo da provetrimo sve do ujutro. Naravno, kao i svake godine do sada niko na naše peticije, pozivanja komunalne inspekcije i policije ne reaguje - navodi naš sugrađanin u rubrici "Pištaljka".
Prstom upiru u susedne plastenike. Po prijavama građana inspekcija je u poljoprivredno gazdinstvo Kokovai dolazila nebrojeno puta. Tačno je da za zagrevanje koriste ugalj i drvo, međutim, isključivo zimi, ističe ova porodica.
- Tačno je da su u pitanju velike količine, pošto jedan hektar grejemo, oko pet tona uglja dnevno potrošimo, ali otpad ne ložimo i prosto ako čovek malo bolje razmisli, za tu površinu je potrebna ogromna količina otpada. Mi to ne radimo i ložimo isključivo u zimskom periodu, od oktobra do marta - kaže Roland Kokovai, koji drži poljoprivredno gazdinstvo.
Kako objašnjava Kokovai, otkad su izradili studiju u kojoj je utvrđeno i precizno izmereno da ispunjavaju sve ekološke standarde i da ne zagađuju životnu sredinu, na njihova vrata inpekcija više ne kuca. Međutim, priznaje da komšijski odnosi i dalje nisu na zavidnom nivou.
- Komšije su još uvek ljute na nas, jer radimo tokom cele godine. Jeste da se grejemo ugljem, ali ne zagađujemo životnu sredinu. Ovde proizvodimo cveće i biljke koje vrše fotosintezu, čak i čistimo vazduh, a ne da ga zagađujemo - dodaje Kokovai.
Mesnoj zajednici se na paljenje otpada niko nije žalio, navodi Mirsad Nalić iz rukovodstva Makove sedmice, i poručuje meštanima da snime i fotografišu zagađivača.
- Apelujem na građane Osiječke ulice, savremena tehnologija, snimite i prijavite, a ne da se ide na rekla-kazala. Apelujem na građane da ako imaju dokaze da ovi plastenici pale nešto, to snime i prijave - poručuje Nalić.
Ekipa TV Subotica izveštavala je o ovom problemu i pretprošlog leta, kada su stanovnici Osiječke ulice prikupljali i peticiju, međutim ni tada, kao ni danas, nije ustanovljeno šta smrdi i ko pali otpad u tom delu Subotice.