Komentara: 2
Pregleda: 1789

Koju ulogu imaju sportski treneri u prevenciji vršnjačkog nasilja?

18.12.2024. u 16:19h
Izvor: Subotica.com
U okviru projekta "Životni šampioni protiv vršnjačkog nasilja" sportski treneri su, na inicijalnom treningu imali priliku da čuju nešto više o digitalnom ali i o nasilju u realnom vremenu, kao i o tome kako vršnjaci surovo postupaju jedni prema drugima, kakve posledice to ostavlja, i što je najvažnije - šta može da se učini da bi se te pojave sprečile.
Koju ulogu imaju sportski treneri u prevenciji vršnjačkog nasilja?

 Koncept "Životni šampioni" razvija se već 6 godina koristeći sport kao instrumenta edukaciju dece i mladih, a ovog puta bila je reč o vršnjačkom nasilju. 

 - Verujući u snagu sporta i snagu uticaja koje sportski treneri imaju na decu i mlade, polazimo od toga da je sport idealan kanal za promociju pozitivnih društvenih vrednosti, različitih poruka za učenje o životu, neformalno obrazovanje.  Zahvaljujući sportu mladi mogu da saznaju više o pojmovima kao što su rodna ravnopravnost, ekologija, ljudska prava, vršnjačko nasilje, sve ono što ih okružuje u svetu oko njih Aleksandra Knežević koordinator "Životnih šampiona". 

Budući da treneri imaju jako veliku uticaj na decu koja sa njima provode i vreme i od njih uče, iz ove organizacije ističu da taj uticaj treba iskoristiti na pravi način. 

 - Polazimo od toga da u današnjem svetu trener ima mnogo veći uticaj od učitelja a nekad čak i od roditelja, pa smatramo da je to uticaj koji treba iskoristiti da bi se stvorila jedna pozitivna zajednica. U prvi plan danas stavljamo temu vršnjačkog nasilja, jer je ono sve prisutnije i sve više svuda oko nas. Sportski treneri su ti koji mogu da uoče promene u društvu u kome se kreću i da nauče decu i mlade kako da reaguju ako su njihovi prijatelji žrtve vršnjačkog nasilja, kako da se pruži podrška, kome da se obrate. Jako je bitno da na sve ono što je negativno, zajednički reagujemo - ističe Knežević.

Tema vršnjačkog nasilja je sveprisutna, a neretko su upravo treneri na prvoj liniji borbe protiv njega. Trener karate kluba "Raška", Bogdan Trikoš, ističe da je njegovo iskustvo pokazalo da psiholozi često decu za koju procene da su hiperaktivna, šalju upravo na borilačke sportove. 

 - Moje dosadašnje iskustvo jeste da je to u borilačkim sportovima drugačije. Razgovarao sam sa psihologom iz škole koji kaže da decu koja imaju problema sa hiperaktivnošću, koja sebi stvaraju određene probleme koji kasnije mogu biti jako štetni za njih, šalju upravo na borilačke sportove, zbog načina na koji treneri postupaju sa decom i šta im taj sport donosi. Ono sa čime se susrećemo svakodnevno, vršnjačko nasilje, sportom se to može i sprečiti - kaže Trikoš, dokotrand na Fakultetu sporta i fizičkog vaspitanja, ističući da je, zbog načina na koji deca odrastaju, veoma često zastupljeno verbalno nasilje  - U skladu sa uslovima u kojima odrastaju, deca su negde tako naučena, u skladu sa onim što nam se različitim medijima i emisijama servira, te oni usvajaju taj način ponašanja i obraćanja kao normalan. Upravo taj način, nedostatak poštovanja i želje da se i drugi oseća lepo, dovodi do situacije da se dete oseća povređeno. 

Projekat je podržan od strane Ministarke bez porfelja zadužene za rodnu ravnopravnost i sprečavanje nasilja nad ženama i ekonomsko i političko osnaživanje žena. 

 - Ove godine, u okviru konkursa je podržana 81 organizacija koja će baviti ovim temama. U Subotici se odvija veliki broj lepih aktivnosti, a ovo je jedan od projekta podržanih konkursom - ističe Aleksandra Krstić Jović, savetnica u kabinetu Ministarke bez portfelja, zadužene za rodnu ravnopravnost, sprečavanje nasilja nad ženama i ekonomsko i političko osnaživanje žena.

U sklopu koncepta "Životni šampioni" svake godine se za decu održava letnji kamp na Paliću. 

Izvor: Subotica.com
Postavljeno pre 1 mesec i 3 dana
Komentara: 2
Pregleda: 1789
Povezane teme

vršnjačko nasilje

Komentara
0
Napiši komentar
Pošalji komentar
Dodaj grafički fajl
(do 20 MB)
    Imaš na raspolaganju 1000 karaktera
    Pravila komentarisanja
    Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove ovog Internet portala. Komentari su moderirani i odobravani u skladu sa opštim pravilima i uslovima.