Komšijske svinje zadaju muke stanovnicima Makove sedmice
Već godinama neuspešno pokušavaju da stupe u kontakt sa vlasnikom farme, koji ne živi u njihovom kraju, već tu samo gradi objekte i drži životinje. Jednako dugo kucaju na vrata nadležnih inspekcija, koje nadležnost prebacuju jedni na druge. Ali, odgovora i rešenja nema.
- Naše dvorište u Celjskoj ulici se graniči sa farmom i ja rečima ne mogu da opišem taj smrad koji se širi. Verujte, ne mogu dete da pustim napolje da se igra - priča nam Melinda Stanković sa devojčicom u naručju. - Bacaju otpad i uginule svinje, zatrovani su bunari. Ne koristimo tu vodu za piće, ali njome kuvamo, kupamo se. Širi se zaraza, svrake nadleću sa lešina, ovo je užasno i stvarno nas je strah. Čovek gradi farmu bez obzira na sve nas što ovde živimo.
Meštani tvrde da farma verovatno nije registrovana, jer kraj ne ispunjava potrebne infrastrukturne uslove.
- Svakodnevno mi dolazi unuk, u komšiluku ima dosta male dece koja moraju da odrastaju u ovakvim uslovima. Veš ne možemo da prostremo napolju od smrada i muva, sve se uvuče u njega. Kada vetar dune, to je strašno - dodaje komšinica Gordana Selma.
Građani su se žalili veterinarskoj i komunalnoj inspekciji, ali one, kako kažu, prebacuju loptu jedni drugima.
- Ovo je veliki problem u nekoliko okolnih ulica. Nazvao sam veterinarsku inspekciju, rekli su mi da nije u njihovoj nadležnosti, a komunalnu inspekciju i policiju nisam mogao da dobijem jer su bili na sastanku, niko mi se nije javio. Želim samo da se utvrdi čija je ovo nadležnost i da se problem reši, da se utvrdi da li ovde može da se gradi farma i pod kojim uslovima, da se pomogne ljudima - ističe Mirsad Nalić, predsednik Saveta MZ Makova sedmica. - Tražim od nadležnih da se ovaj problem reši na civilizovan način, jer nije normalno da ljudi ne mogu iz svojih kuća da izađu od smrada. Ko god da ima nadležnost, neka izađe na teren i reši problem.