Kupači i ove godine preskaču kupanje na Paliću
Iako svake godine nekolicina Subotičana spas od vrelina potraži u Palićkom jezeru, slika kada se tražilo mesto više, stara je i više decenija. Reklo bi se da su građani davnih dana prestali da posećuju nekad popularno kupalište, što su nam potvrdili i oni koje smo anketirali.
- Ne kupam se, voda je zagađena decenijama - kaže jedan Subotičanin - Ne za sada. Mislim da se nikad nisam kupao. Kažu da voda nije zdrava, dok ne bude obrnuto, ne planiram - ističe jedan mlađi prolaznik.
Stručnjaci Zavoda za javno zdravlje Subotica redovnim monitorgom na mesečnom nivou rade čak tri vrste ispitivanjavode u turističkom delu jezera Palić, a najnoviji rezultati veoma su slični onim koji su dobijeni u istom mesecu prošle godine, što znači da se kvalitet ne pogoršava.
- Pre svega mogu reći da što se tiče izgleda površinske vode jezera Palić u turističkom delu, ona je obojena, prozirna i sa dosta prisutnim suspendovanim materijama. S druge strane, prilično je opterećena organskim materijama, što znači da postoji povišen sadržaj azota i fosfora. Ono što su utvrdili biolozi Zavoda za javno zdravlje Subotica, jeste da imamo znatan uticaj i porast algi, pogotovo su u porastu modro-zelene alge. Koncentracija pre svega fizičko-hemijskih parametara je ista kao prošle godine u ovo doba - objašnjava Draga Kolar, analitičarka u Ekotoksikološkoj laboratoriji.
Prema Uredbi o graničnim vrednostima zagađujućih materija u površinskim vodama, voda u IV sektoru je pete klase u kontinuitetu, dok je po "Serbian Quality indexu" kojim se meri deset parametara, ocenjena sa brojem 30, što je loš kvalitet.