Kupanje u Palićkom jezeru, da ili ne?
Slika prepunih kupališta na Paliću, gde ne može da se nađe mesto, slika je koju pamte tek stariji Subotičani. Godinama unazad ovo jezero je tek lepa okolina, bogato istorijsko nasleđe, prijatno mesto za šetnju i ništa više. Iako je kvalitet vode u jezeru upitan već godinama, možda čak i decenijama unazad, pojedini sugrađani nikad nisu odustali od kupanja u ovom nekada popularnom jezeru. Jedan od njih je i naš kolega, Mile Tasić.
„Poslednjih godina voda se poboljšala, evo gledam i sada, u određenoj meri je providna i deluje znazno čistije i zdravije. Meni je uvek prijala palićka voda, a nakon toliko godina kupanja nikada nikavu nezgodu, neku alergiju ili bilo šta slično nisam doživeo na Paliću“ priča nam Mile.
Ipak, rezultati analize vode iz jezera nešto su drugačiji. Mikrobiološki parametri su ispravni i na osnovu njih voda jeste za kupanje. Međutim, kada su u pitanju hidrobiološki i fizičko – hemijski parametri odstupa nekoliko vrednosti. Kao i godinama unazad, najveći problem je koncentracija modro – zelenih algi koja je viša za 5,7 puta od dozvoljenih vrednosti.
„Što se tiče hidrobiologije najproblematičniji je procentni sastav modro-zelenih algi, a što se tiče hemije već uobičajeno: velik sadržaj orgnskih materija, visoka ph vrednost i visoka koncentracija nutrijenata, naročito azota. Na osnovu dva zakonska akta – Pravilnika i Uredbe – jezero se uvek posmatra kao kompletna celina i ne može se odvojeno posmatrati. Stoga, kao potpuna slika jezero Palić nije za kupanje, jer postoji bar 5 – 6 parametara koji su V klase, a prema Uredbi i Pravilniku ta voda nije za upotrebu“ objašnjava Vjekoslav Kezić, šef Odseka za vode u Zavodu za javno zdravlje Subotica.
Izvesna poboljšanja u kvalitetu jezerske vode u Paliću su primetna, pogotovo kada je mikrobiološka ispravnost u pitanju, ali dokle god i jedan jedini parametar bude odstupao od zakonom propisanih, voda će se svrstavati u V klasu.