Kupanje u Paliću bezbedno za dve do tri godine
Zainteresovane građane Mišel Roman je upoznao sa projektom „Zaštita biodiverziteta jezera Palić i Ludaš“ koji, na osnovu sporazuma potpisanog krajem 2015. godine, Vlada Nemačke preko KfW banke, finansira sa 6,5 miliona evra. Glavni cilj projekta je se da u periodu od tri godine, kroz pet koraka, uklone izvori zagrađenja jezera, koje se već vek koristi kao septička jama.
- Prvi korak je dodatno poboljšanje rada prečistača, drugi korak je priključenje još oko 1000 domaćinstava sa Palića na kanalizacionu mrežu, treći korak je spojiti tu kanalizacionu mrežu sa gradskim prečistačem, četvrti korak bi bio stvaranje zelenih zaštitnih pojaseva kako bi odstranili negativan uticaj poljoprivrednih aktivnosti na kvalitet vode, da đubrivo, stajnjak i pesticidi ne utiču na jezero, a peti korak bi bio smanjivanje invazivne vrste babuški, koja trenutno čini 93 odsto ribljeg fonda u jezeru Palić. Moramo prvo skloniti otpadne vode i onda će se priroda sama izlečiti. Kroz projekat ćemo malo ubrzati taj proces samoizlečenja. Procena je da trenutno ima 160 tona babuški i ako uspemo da prepolovimo tu populaciju, to će brzo biti vidljivo i u izgledu vode - kaže Mišel Roman, hidrolog i savetnik za sanaciju jezera ispred Nemačke organizacije za međunarodnu saradnju GIZ.
Za unapređenje postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda projektom su predviđena sredstva u iznosu od 550 hiljada evra, 2,3 miliona evra će biti uloženo u proširenje kanalizacione mreže, 1,5 miliona u pumpnu stanicu i spoljni kanalizacioni vod Palić - postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda Subotica. Za izgradnju zaštitnog pojasa predviđeno je 1,4 miliona evra, 250 hiljada evra za biomanipulaciju, a oko pola miliona za prateće i edukativne mere.
Za uspešnu realizaciju, prema rečima menadžera projekta pri Gradskoj upravi, Ervina Molnara, neophodno je da Grad ispuni sve preduslove na koje se obavezao
- Bilo je potrebno pribaviti saglasnost stanovništva da će se priključiti na kanalizacionu mrežu, bilo je neophodno pribaviti građevinske dozvole za izgradnju potisnog voda koji bi vodio kanalizacionu mrežu na gradski prečistač i za samu kanalizacionu mrežu i bilo je neophodno izraditi Master plan odvođenja otpadnih voda naselja Palić. Sve ove aktivnosti su početkom godine privedene kraju. Što se tiče aktivnosti koja obuhvata izgradnju zaštitnog pojasa oko obala jezera Palić i Ludaš, neophodno je bilo da Grad u budžetu obezbedi sredstva čime bi dokazali spremnost da realizujemo aktivnosti po pitanju eksproprijacije, da bi pribavili zemljište koje će činiti budući zaštitni pojas.Ova aktivnost je isto izvršena po dogovoru i trenutno je u fazi proces eksproprijacije na jezeru Palić. U okviru treće aktivnosti koja se tiče biomanipulacije, čekamo konsultanta koji će nam u tome pomoći - kaže Ervin Molnar.
Prema mišljenju stručnjaka, kvalitet vode je već značajno bolji u odnosu na period od pre pet godina. Očekuje se da će prvi rezultati biti vidljivi 2019. godine, a glavni cilj je da se postigne prozirnost od oko 1m. Prozirnost jezera u IV-turističkom sektoru sada je svega oko 15 cm, dok je situacija drastično bolja u II i III sektoru.