Kurtoš kolač – jedna od omiljenih poslastica
Kakvu tajnu krije „kurtoš“ ili „dimnjak“ kolač i zbog čega ostajemo omamljeni već posle prvog zalogaja vrele poslastice proizvođači nerado otkrivaju. Legenda kažu da je nastao u 15. ili 16. veku u Erdelju (Transilvaniji), današnjoj Rumuniji, kada je narod, bežeći od osvajača morao nekako da se prehrani. Kako nisu smeli da pale vatru da se ne bi otkrilo gde su, oni su testo od brašna omotali oko štapa i pekli na žaru. Naravno, tada ga nisu zaslađivali. Prvi recept po kome se testo posipa šećerom pre pečenja nalazi se u „Kuvaru tetka Reze“, objavljenom u Segedinu 1876.godine.
U naš grad prva ga je donela Marija Šoš, koja veštinu pravljenja naučila na kampu narodne radinosti u Mađarskoj.
- U pitanju je kiselo testo, koj se zamesi mekše i ostavi na toplom da naraste. Potom se razvije i seče na trake željene debljine. Drveni kalup se premaže uljem, oko njega se namota testo, koje se potom dobro uvalja u šećer. Tako namotano se okreće na žaru, lagano, dok se šećer ne karamelizuje. Posebno treba paziti na jačinu žara kako bi se lepo ispekao, da bude hrskav spolja a mekan unutra. Ne sme biti prejaka vatra da ne bi testo ostalo živo – otkrivaju nam tajnu proizvođači, kojih je sve više kako se popularnost kolača proširila.
Postoje i peći, ali specifičan ukus mu, kako kažu, daje upravo žar i strpljivo okretanje na njemu. Čim je pečen, kolač nalik na dimnjak, uvalja se u ono što kupac želi – orahe, lešnik, cimet, kokos, vanilu, nutelu i plazmu... I tada magija ukusa počinje da deluje.
A sa čim vi jedete „kurtoš“ kolač?