Kvalitetna pijaća voda na proleće u svakom domaćinstvu
Izgradnja postrojenja za preradu vode na Vodozahvatu 2 započela je u jesen 2017. godine, a kako je objasnio Đerđ Šugar, direktor JKP "Vodovod i kanalizacija", rok za završetak i puštanje u rad je pomeran iz više razloga, najpre zbog drugotrajne procedure dobijanja dozvola, a onda i zbog usporenog rada za vreme vanrednog stanja. Po njegovim rečima, današnji dan predstavlja jednu od glavnih prekretnica ove investicije, jer je preduzeće svečano preuzelo objekat od izvođača radova.
- Važno je napomenuti da svaka strana ugovora nastavlja da snosi svoje obaveze, koje u ovom trenutku nisu završene, a koje se odnose na obezbeđivanje dokaza o efektima rada, među kojima su 200 analiza vode, ispitivanja uzoraka za ishodovanje sanitarne saglasnosti po propisima Ministarstva zdravlja, dokazivanje parametara ispunjavanja uslova iz oblasti zaštite životne sredine, otklanjanje utvrđenih nedostataka i raščišćavanje gradilišta - objasnio je Šugar. - Današnji dan predstavlja prekretnicu u okviru ovog projekta, jer stičemo pravo i obavezu da upravljamo ovim objektom i da se permanentno uveravamo da karakteristike ovog postrojenja zadovoljavaju zahteve koji su definisani pre početka njegove izgradnje. Očekujemo da na proleće naredne godine pijaća zdrava voda stigne u svako domaćinstvo ovoga grada.
Projekat unapređenja vodnog sistema Subotice finansiran je iz kredita sa EBRD bankom u visini od 11 miliona evra, kao i iz donacije Evropskog zajedničkog fonda za Zapadni Balkan u iznosu od 2,5 miliona evra. Kako je istakla Žužana Hargitai, direktorka EBRD-a, banka slavi dva trenutka, od kojih je prvi kada potpiše kreditni ugovor, a drugi kada vidi njegove rezultate.
- Rezultati ove investicije su očigledni. Više ljudi je priključeno na vodovodnu i kanalizacionu mrežu, prirodno okruženje je sada zaštićeno od neprečišćenih otpadnih voda, a građani imaju stabilno snabdevanje čistom pijaćom vodom zahvaljujući novoj Fabrici vode - rekla je direktorka EBRD banke, naglašavajući da je subotičko postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda među prvima u Srbiji koje je u skladu sa evropskim standardima. - Naša saradnja sa "Vodovodom" traje više od decenije i drago nam je što je Subotica bila jedan od prvih gradova Srbije koji je prepoznao prednosti ulaganja u modernu i ekološku infrastrukturu i što smo bili tu da im pružimo podršku tokom celog procesa.
Predsednik Skupštine grada, Balint Pastor, izrazio je zadovoljstvo zbog toga što je Fabrika vode 2 sada konačno u rukama preduzeća, odnosno Grada, i što će Subotičani imati kvalitetnu uslugu po evropskim standardima.
- Prethodnih godina se mnogo puta moglo čuti zašto se JKP "Vodovod i kanalizacija" zadužuje, zašto uzima kredite, čemu to služi, zašto to građani treba da vraćaju. Mislim da je današnji dan najbolji dokaz zašto se to čini - rekao je Pastor. - Izgrađeno je oko 11 kilometara vodovodne mreže, 9 kilometara kanalizacione mreže, ali je ključni element ovog projekta postrojenje za poboljšanje kvaliteta vode, zahvaljujući kojem će stanovnici Palića, Radanovca i Novog grada moći da koriste i piju mnogo kvalitetniju vodu. To je bitno zbog razvoja infrastukture i poboljšanja uslova života građana, ali i zbog turizma, a tu pre svega mislim na Palić.