"Lepota različitosti" - demonstrativna radionica zajedničkog kuvanja u klubu "Zvuci srca"
Da je voćna salata jednako slatka kada je napravi osoba iz inkluzivnog kluba kao i onda kada to čini osoba uobičajenog razvoja uverili smo se danas kada su u okviru demonstrativne radionice zajedno kuvali članovi inkluzivnog kluba "Zvuci srca" i učenici smera kulinarski tehničar iz dve srednje škole. Cilj je bio da se kroz zajedničku pripremu najpre voćne a zatim i slane salate, ukaže na to u čemu je lepota različitosti, i da svi mogu podjednako da se uključe u različite aktivnosti.
- Meni ova radionica mnogo znači, da upoznajem nove ljude, izvan našeg kluba. Danas pravimo salate, voćne i slane. Za mene ovo znači druženje, upoznavanje, sticanje novih poznanstava - rekao je Danijel Vranešević, učesnik radionice i član kluba "Zvuci srca", dok se Ivana Petković nadovezala - Super je ova radionica, naučili smo nove stvari, družimo se, pokazuju nam nove stvari, ali stičemo i nova poznanstva i iskustva.
Učenici iz Ekonomske škole "Bosa Milićević" rado su se odazvali pozivu da svoje kulinarsko umeće i veštine podele sa članovima kluba u čemu su uživali.
- Izuzetno je važno da proširimo svest, da ovakvi kafići postoje, da se uključimo, damo svoj doprinos i da se družimo. Ja sam volonter Festivala mentalnog zdravlja, sve ovo mi je veoma zanimljivo, jer je to jedno korisno iskutvo koje mi donosi nova znanja i iskustva, mogućnost da naučim nešto novo - kaže Damir Kinčeš, učenik drugog razreda.
Osim njih, i učenici iz privatne srednje škole dali su svoj doprinos potrudivši se da članovima kluba prenesu nova znanja i pruže podršku.
- Mi već izvesno vreme sarađujemo sa ovim klubom. Veoma je važno da se svi građani Subotice uključe u ovaj projekta. Momenat humanosti je kod ljudi izuzetno bitan, pa se trudimo da to učimo i naše učenike. Deca su uvek zainteresovana, rado učestvuju, tako da se uvek trudimo da budemo deo ovakvih projekata. Dajemo svoj doprinos, podršku, i nadamo se da će ta saradnja biti samo bolja i lepša - zaključuje Drenka Bezbradica, direktor srednje škole "Global".
Ova demonstrativna radionica održana je u okviru II Festivala mentalnog zdravlja, u organizaciji Centra za unapređenje zdravlja i prevenciju sa polivalentnom patronažom i Zavoda za javno zdravlje.
- Tema ovogodišnjeg fesivala je empatija. Važno nam je da mladi i osetljive grupe imaju priliku da budu vidljivi, da pričaju o svom položaju i tome kako se osećaju. Bitno je da ih učimo da vide kako je biti u poziciji nekoga ko nema jednake, iste šanse i prilike, i koga možda društvo gleda drugačije. Empatija ima svoje mesto u svim delatnostima, na svim radnim mestima, posebno u školama, civilnom sektoru koji se bavi radom u grupama. Ideja je da se svako od nas zapita šta kao individua može da učini. Ja verujem da je empatija u svima nama, ali neke druge vrednosti i društvo koje nas pritiska - tera nas da svet gledamo egositički kroz uspeh i postignuće - kaže psihoterapeut Mladen ilić, kooridnator Festivala mentalnog zdravlja, ističući da je empatija pre svega razumevanje za drugog - To je umeće, ali i spremnost da pogledamo drugu osobu u oči, i da pokušamo da razumemo kako je njoj i kroz šta prolazi. Ako smo to kadri, onda nekako poništavamo onaj drugi, narcistički deo naše ličnosti.
Festival mentalnog zdravlja održava se ove godine po drugi put u našem gradu. Trajaće do 20. oktobra, a u okviru njega biće održano realizovano više od 30 sadržaja različitog tipa - okrugli stolovi, radionice, edukacije. Kompletan program festivala možete pronaći ovde.