Leti trošimo duplo više vode

Kako rastu spoljne temperature i leto postaje sve toplije, tako raste i potrošnja vode, pokazala je dugogodišnja praksa. Prskanje, zalivanje bašta, polivanje betona i rashlađivanje, i to sve vodom iz gradskog vodovoda, koja osim što je skupa, da bi bila pijaća, prolazi kroz složenu tehnologiju prerade. Međutim, kažu u Fabrici vode, čak i kada se udvostruči, ta potrošnja nije tolika da ugrozi redovno vodosnabdevanje u Subotici.
- Nema nikakvih problema. Mi obezbeđujemo kvalitetnu vodu tokom 24 sata, bez obzira na potrošnju. Mislim da građani nemaju nikakvih primedbi na pritisak, stalno se obezbeđuje pritisak od tri bara. U slučaju da je potrošnja baš toliko velika da sa ovog mesta ne možemo dobiti taj pritisak, onda se uključuju disperzioni objekti koji nadoknađuju taj pritisak, tako da svaki deo grada u svakom trenutku ima dovoljnu količinu vode - objašnjava Milenko Tenodi, operater u procesu proizvodnje vode.
Kada se uporede podaci iz zimskog perioda, u proseku svake sekunde Subotičani troše 200 litara vode, u letnjem periodu, u najtoplijim danima ta cifra se penje i na 400, što samo pokazuje da kada nam je toplo, u stanju smo da potrošimo duplo više vode.
Iz ukupno 33 bunara, koji idu i do 200 metara u dubinu, sa Vodozahvata I obezbeđuje se pitka voda za 90 odsto grada. Sirova i neprerađena voda ovde se prerađuje, odnosno izdvaja se eventualni pesak, zatim se uklanjaju gvožđe, amonijak i arsen, uz obaveznu dezinfekciju hlorom. Zbog toga, kada sledeći put posegnete za vodom iz gradskog vodovoda da biste zalili baštu ili napunili bazen, dobro razmislite – rasipate li uzalud ovaj dragoceni resurs?