Manja zainteresovanost za životno osiguranje
Zbog finansijke krize Subotičani najčešće odustaju od životnog osiguranja, ali su i dalje zainteresovani za osiguranja kola i imovine. Građani traže lična osiguranja kojima pokrivaju imovinu, a pre svega kola, dok se za životna osiguranja odlučuju građani koji imaju dovoljno materijalnih sredstava za štednju.
Većina Subotičana imaju pozitivno mišljenje o osiguranjima,ali mnogi nisu u situaciji i da ulože novac. Međutim,postoje i građani koji su izgubili poverenje u takve institucije i smatraju da im se taj novac neće vratiti.
Prema rečima direktorke DDOR osiguranja filijale u Subotici Svetska ekonomska kriza se oseća i u osiguravajućim kućama. U odnosu na prošlu godinu zabeležen je blagi pad zainteresovanosti za razne vidove osiguranja. Građani se boje da ulože novac,jer je osiguranje proizvod koji se plaća unapred a nije sigurno da će koristiti. Stoga,ukoliko im se prihodi smanjuju odriču se svega što nije od životne važnosti a to je osiguranje. Najčešće odustaju od dugoročnih ugovora kao što je životno osiguranje.
Minimalna mesečna uplata za osiguranje kuće je 194 dinara dok suma osiguranja iznosi 2 miliona dinara. U zavisnosti od veličine kuće uplata kao i isplata se smanjuje odnosno povećava. Minimalna uplata za životno osiguranje iznosi 370 dinara a individua je u tom slučaju osigurana za smrtni slučaj usled nezgode kada suma osiguranja iznosi 55.000,u slučaju trajnog invaliditeta isplata je 110.000 dinara i u slučaju da dođe do prirodne smrti iznos je 15.000 dinara.
Sabina Šomođi