Međunarodna nedelja gluvih i nagluvih: "Gluvi nisu nevidljivi"
Naš grad je ove godine imao čast da bude domaćin manifestacije kojom je Međuopštinska organizacija gluvih i nagluvih obeležila i 75 godina svog postojanja. Danas ona broji oko 200 članova.
- Međuopštinska organizacija gluvih i nagluvih osnovana je 1948. sa ciljem ekonomskog, socijalnog i kulturnog uzdizanja, kao i uključenja u svakodnevni život, zapošljavanje i stručno osposobljavanje osoba sa ošetećenim sluhom. Ove godine je Grad Subotica putem javnog konkursa opredelio preko milion i sto hiljada dinara za jedan izuzetan projekat "Ujedinjeni možemo sve". Lokalna samouprava će i u narednom periodu Međuopštinsku organizaciju podržavati u realizaciji socijalnih, sportskih, kulturnih i prosvetno-obrazovnih aktivnosti njenih članova. Uvek možete da računate na svoj grad - rekao je Stevan Bakić, gradonačelnik Subotice.
Ovo je bila prilika da se napravi osvrt na probleme sa kojima se susreću gluvi i nagluvi, odnosno na sve ono što je u prethodnom periodu urađeno kako bi se ovim osobama obezbedio kvalitetniji, lakši i bolji život.
- Trenutno je u svetu alarmantna situacija vezano za prava gluve dece. Imamo Članove koji jasno definišu šta je potrebno usvojiti kako bi gluvo dete imalo kvalitetan život, počevši od prava da koriste srpski zankovni jezik, to je kod nas. Zatim podrška roditeljima, da i oni nauče srpski zankovni jezik, kako bi ga korisitili u porodici. Potrebno je da obrazovanje bude dvojezično - na srpskom znakovnom i srpskom pisanom jeziku. Ono što je nama bitno jeste da smo uspeli da prevedemo udžbenike za 1. i 2. razred na srpski znakovni jezik - "Bukvar" i "Čitanku". Imamo i e-udžbenike, uz pomoć kojih gluva deca prate nastavu. Imamo i aplikaciju uz pomoć koje svako može da se upozna sa osnovama srpskog znakovnog jezika - kaže Mihailo Gordić, predsednik Saveza gluvih i nagluvih Srbije, dodavaši da je važno da svako da svoj doprinos da gluvim i nagluvim osobama da određenu podršku - Gluvi nisu nevidljivi, možete ih podržati tako ćete naučiti neki osnovni znak srpskog znakovnog jezika i na taj način se uključiti u našu zajednicu.
Da gluvi i nagluvi moraju da budu primetniji i više uključeni u zajednicu, potvrdila je i Ilidiko Tot iz Međuopštinske organizacije gluvih i nagluvih Subotica, ali i dodala na koje sve načine oni sami treba da se izbore za sebe.
- Naš jezik je vrlo lep i živopisan, ali za komunikaciju je potrebno više - potrebno je razumevanje. Zato mi kroz Udruženje imamo priliku da se kulturno i umetnički uzdižemo, da učimo nove stvari, takmičimo se u sportskim disciplinama, učimo i napredujemo, ali i da druge naučimo ko smo i kakvi smo. Umesto da čekamo, moramo da se potrudimo, da nas drugi vide i upoznaju. Ja sam gluva i ponosna sam. Trudim se da razumem okolinu i da okolina razme nas. Da se bolje razumemo i da budemo zapaženi - istakla je ona.