Migrantima u ciglani postavljeni toaleti
U planu je i postavljanje higijenskih kontejnera i umivaonica, ali za to je neophodno da grad sprovede vodu do prostora ciglane. Ovo je nastavak koordinirane akcije Ministarstva za rad, Komesarijata za izbeglice i stranih donatora.
- Postavljeni su prvi montažni toaleti za koje nije potrebna voda, a očekujemo da se u narednom periodu reši pitanje dovoda vode, kako bi se instalirali tuševi, jer smatramo da je krajnje nebezbedno da migranti prelaze put kako bi došli do vode – objasnio je Nenad Ivanišević, državni sekretar u Ministarstvu rada. - U planu je i da se osposobi zgrada gde je bila bivša direkcija ciglane, kako bi migrantima, među kojima je sve više žena i dece, mogli pružiti adekvatnu lekarsku negu.
Moram da istaknem da ovo nije izgradnja prihvatnog centra, već želimo da napravimo jedno mesto gde bi mogli da pružimo urgentnu pomoć ovim ljudima i da obezbedimo da lekari, koji im pružaju pomoć, rade u normalnim uslovima. Mi pratimo situaciju koja se menja iz dana u dan, reagovaćemo kad god bude trebalo, jer moramo da pružimo pomoć ovim ljudima, na to nas obavezuje i osećaj humanosti, ali i međunarodni sporazumi koje smo potpisali, istakao je Ivanišević.
Prema evidenciji Prihvatnog centra u Preševu, u našu zemlju svakodnevno uđe između 650 i 1.000 migranata, a očekivanja su da se taj broj neće smanjivati.
- Suverena odluka Mađarske da počne izgradnju zida pokrenula je lavinu migranata, i ukoliko kolege iz Makedonije i Grčke nešto ne preduzmu, ne verujemo da će se taj broj smanjivati. Situaciju smo prvo rešili u Preševu, a sada pokušavamo da je rešimo i na severu zemlje – dodao je Ivanišević.
Migrante je obišao i gradonačelnik Jene Maglai koji je najavio da će voda biti uvedena na prostor ciglane tako što će se osposobiti bunari koji već tu postoje.
- Hoću da vidim ko će da plati da se voda dovede, da bušimo ispod puta i dve železničke pruge, moramo da nađemo razumno i jednostavnije rešenje a to je da sredimo bunar umesto da ulazimo u projekte za koje nemamo ni tehničku, ni projektnu dokumentaciju – istakao je Maglai. - Teren se ne čisti jer je on privatno vlasništvo i nema razloga da ga čisti „Čistoća“. Situaciju držimo pod kontrolom, nema velikih bezbednosnih problema i zbog toga za sada nema potrebe za uvođenjem vanredne situacije.
Po rečima Gordana Veleva, direktora ASB kancelarije za Srbiju, pored toaleta, planirano je i postavljanje sanitarnih kontejnera i umivaonika, za šta je u ovom trenutku opredeljeno oko 15.000 evra.