Ministar Selaković otvorio paviljon za smeštaj 48 zatvorenika na ekonomiji Okružnog zatvora
Zgrada ima kapacitet za prijem 48 osoba, u njoj su trenutno smeštena 34 lica osuđena na manje kazne ili oni koji su dobrim vladanjem ostvarili uslove da borave i rade u zatvorskoj ekonomiji.
Izgradnja paviljona na ekonomiji, koja se nalazi između dva jezera na kanalu koji spaja Palić i Ludaš, započeta je 2007. godine, od 2010. do 2013. godine radovi su bili obustavljeni, a zahvaljujući aktivnostima Uprave za za izvršenje krivičnih sankcija i Okružnog zatvora za nepunih pet meseci ove godine zgrada je završena.
- Izvršenjem kazne u zatvorskoj ekonomiji se rasterećuju kapaciteti zatvora u centru Subotice. Okružni zatvor ima ekonomiju za primer. Ostvaruje odlične prinose koji mogu biti uzor u celoj Srbiji. Ovde se o svemu void briga kao u sopstvenoj kući. Lica koja služe ovde kaznu mogu da izučavaju oblasti povrtarstva, ratarstva i stočarstvo – kaže Nikola Selaković.
Na pitanje o inicijativi za izmeštanje objekta zatvora koji je smešten u zgradu staru više od 130 godina u centru grada ministar Selaković je rekao da je veoma dug put od ideje do realizacije jer kada se pronađe nova lokacija neophodan je novac.
- Prvo treba sve zatvore koje imamo dovesti u red da budu dostojni boravka čoveka jer šta god da je osuđeno lice uradilo on je ljudsko biće i zaslužuje pristojne uslove boravka – kaže ministar Selaković.
Dušan Suvajac, upravnik Okružnog zatvora u Subotici, kaže da je od 2007. godine u izgradnju objekata uloženo 16,5 miliona dinara.
- Reper nam je 2013. godina za sve dalje rezultate. Zemlju koju smo dobili od lokalne samouprave na korišćenje bez naknade smo obradili. Prinos je bio veći od 7.500 kilograma kukuruza i 2.700 kilograma suncokreta što nas svrstava u red uspešnih gazdinstava. Proizvedeno je 20.000 kilograma krompira, 2.500 paprike i luka, 2.000 paradajza i više od 2.000 kilograma drugog povrća. U Okružnom zatvoru Subotica potrošeno je 15,5 tona svinjskog mesa i tona ovčijeg mesa. Za ribnjak treba uraditi analize zemljišta i vode i treba iskopati još jedan bunar koji vi snabdevao kanal svežom vodom – kaže Dušan Suvajac.