Mladi danas spremniji da se upuste u preduzetničke vode
Mladi danas imaju više ambicija da se upuste u preduzetničke vode, nego što su to imali njihovi roditelji. Takođe, ne očekuju veću podršku države, već su spremniji da se sami izbore za svoje mesto pod suncem – to su pokazali rezultati sociološkog istraživanja na uzorku od 200 mladih iz Subotice, Nikšića i Kumanova, koje je sprovedeno u okviru regionalnog projekta koji je za temu imao upravo zapošljavanje mladih i jačanje preduzetništva u IT sektoru.
- Ovaj projekat je pokazao, da i ako imaju dobre ideje fali im podrška, a svakako im treba podrška u tome koji su to koraci kako bi pokrenuli biznis i razvili ideju i tom smislu ovaj projekat je iznedrio jedan vodič. Ono što bih ja istakla, jeste da na nivou Subotice, postoji niz instanci kojima mladi mogu da se obrate za pomoć, tu je svakako Regionalna privredna komora, Udruženje preduzetnika, Savet za zapošljavanje, Savet za privredni razvoj Grada, Ekonomski fakultet, Visoka tehnička strukovna škola, Inspira grupa, Inspira Hub, IT klaster, ali nekako mi je utisak da sve te institucije nisu vidljive kada mlad čovek želi da pokrene svoj biznis i mislim da u tom pravcu treba razvijati i ovaj projekat i uopšte podršku mladima - istakla je Mirana Dmitrović, sociolog.
Centar lokalne demokratije iz Subotice jedna je od šest organizacija čiji je projekat „Urbana kultura povezuje mlade Zapadnog Balkana“ odabran među čak sto projekata iz civilnog sektora u regionu u okviru ReLoad programa koji podržava Evropska unija, a finansira UNDP. Subotičani su na ovom projektu sarađivali sa partnerskim gradovima Nikšić i Kumanovo.
- Kroz projekat smo sproveli tri tipa aktivnosti: prva se tiče povezivanja i razmenu prakse lokalnih samouprava i institucija koje su nadležne za zapošljavanje mladih, to smo uspeli kroz zajedničke panele i tematske sastanke, druga komponenta bila je jačanje mobilnosti mladih gde smo povezali mlade iz Subotice, Nikšića i Kumanova i to u institucijama koja se bave unapređenjem IT veštine, i treća je izrada na osnovu istraživanje u tri opštine, tri različita vodiča. Reč je o vodiču za mlade ljude koji je prilagođen njihovim interesovanjima, sa linkovima i informacijama i mogućnostima za njihovo angažovanje u smislu preduzetništva. Radili smo i istraživanje koje je korisno sa aspekta i donosilaca odulka i institucija koje su nadležne za jačanje preduzetničkih veština, i tu ćete videti da smo se mi u Subotici povezali sa više organizacija, između ostalog IT klaster, Inspira Hub i IT Subotica 2030 i centar pri Ekonomskom fakultetu. Tako da se nadamo da će mladima biti od koristi, dakle informacije koje mogu dobiti kroz vodič, kao i preporuke donosiocima odluka mogu biti od koristi. Preporuke se odnosi na mehanizme same primene, mi imamo dosta razvijen zakonodavni okvir, ali u praksi mislim da se mladi ljudi suočavaju s najvećim brojem problema - navodi Stanka Parać, direktorka Lokalnog centra demokratije u Subotici.